Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pražané mění stravovací návyky. Boomem jsou hamburgry a hotdogy

  • 89
Méně nudlí a rýže. Zato více hamburgrů. To je momentální trend rychlého občerstvení v metropoli. Přibývá bister, kde vaří z čerstvých surovin. Přibývá také podniků, kde se specializují na americkou kuchyni.

Pražané mění své stravovací návyky. Vedle klasických fast foodů, jako je McDonald’s či KFC, stále častěji vyhledávají takzvané fast casual restaurace. Jde o zcela nový trend, který si bere za vzor západní města Evropy.

„Odstartovalo to zhruba před deseti lety v Londýně. Klasické fast foody se tam přerodily do něčeho, čemu se právě říká fast casual. Jde o podniky, ve kterých zákazník dostane rychle jídlo, které si může vzít i s sebou. Tato jídla jsou však dělaná z čerstvých surovin, a hlavně dobře. Funguje to skvěle,“ popisuje Roman Vaněk z Pražského kulinářského institutu.

Jeho slova potvrzuje Pavel Suchánek, zakladatel společnosti Restu, která mapuje pražské restaurace a nabízí lidem možnost on-line rezervace. „V Praze se čím dál častěji objevují bistra s konceptem jednoduchého stravování, která nabízejí třeba kombinace typu polévka a sendvič nebo polévka a salát,“ říká Suchánek.

Z průzkumu, který jeho společnost nedávno dělala speciálně pro MF DNES, vyplývá, že vůbec největšího rozmachu v Praze dosahuje americká kuchyně. A to nejen v případě zmíněných bister rychlého občerstvení, ale i klasických restaurací. „Burgry letí. Lidem začaly chutnat. Zjistili totiž, že se z toho dá udělat parádní jídlo, že to není vždycky jen nějaký karbanátek,“ říká Vaněk.

Nej pražských podniků

  • Nejvíce podniků na území města je v Praze 1 (31 procent), nejméně v Praze 7 (5 procent).
  • Nejvíce navštěvované podniky jsou i vzhledem k počtu v centru metropole (41 procent). Nejméně navštěvovanou částí je Praha 9, která obslouží 2 procenta lidí.
  • Nejlépe hodnocené podniky jsou na území Prahy 7, nejhůře hodnocené se nachází v Praze 3.
  • Rozložení kuřáckých a nekuřáckých podniků v Praze: Celkem 3 procenta všech podniků jsou kuřácká, nekuřáckých je 14 procent a zbylých 83 procent restaurací má jak kuřácké, tak nekuřácké prostory.
  • Nejčastěji lidé vyhledávají ryze nekuřácké restaurace. Jde o 50 procent ze všech respondentů. Celkem 46 procent lidí zpravidla chodí do podniků, které mají prostory jak pro kuřáky, tak pro nekuřáky. Zhruba 4 procenta lidí cíleně vyhledávají kuřácké podniky.
  • Největší zastoupení mají v Praze české restaurace, dále mezinárodní a italské podniky. Lidé mají největší zájem o americkou kuchyni, následuje japonská.

Pozn.: Průzkum pro MF DNES prováděla společnost Restu, která čerpala ze své databáze restaurací. Ta v Praze čítá celkem čtyři tisíce podniků. Hodnotí je více než 120 tisíc lidí. Právě na základě jejich zkušeností výzkum vznikl.

Podle odborníků na gastronomii v Praze poslední dobou přibylo podniků, které se na americkou kuchyni specializují a pro svá jídla používají kvalitní suroviny. Hamburgry však nejsou jediným druhem amerického jídla, který si Pražané žádají.

Na oblíbenosti stále více získávají hotdogy. Ne však klasické české párky v rohlíku, které je možné koupit za dvacet korun na vlakovém nádraží či u stánku v centru metropole. „Jde většinou o kvalitní maso a kvalitní pečivo doplněné zeleninou, omáčkou nebo cibulí,“ vysvětluje Suchánek.

Městské části, které „letí“

Gastronomicky živou čtvrtí se podle něj v poslední době stává především Karlín. Právě tam se objevují zcela nové a netradiční podniky.

Oblíbenou lokalitou nových restauratérů také dlouhodobě zůstávají Vinohrady. „Naopak někteří z větších hráčů na trhu, kteří provozují restaurační řetězce, se nově vydali do Holešovic nebo do Stodůlek,“ dodává Suchánek.

Vůbec nejlepší pověst mají podniky na území Prahy 7. Přitom právě sedmá městská část je tou, na jejímž území je v rámci první desítky městských částí vůbec nejméně podniků.

Zatímco například v Praze 1 se nachází třetina všech pražských restaurací, v Praze 7 je to pouhých pět procent. Často se jedná o kavárny, čajovny či například cukrárny s posezením. Právě to dává Praze 7 vysoké hodnocení. Naopak nejhůře prý návštěvníci vnímají žižkovské provozovny.

Na pražském Smíchově nabízejí dokonce obří burger s kilem masa:

19. července 2013

Přestože v metropoli neustále přibývá neotřelých podniků, které nabízejí netradiční jídla, pomyslný monopol stále drží české restaurace. Přívlastek „české“ si však ve skutečnosti může dovolit používat jen malé procento z nich. Řada těchto podniků totiž ve snaze zavděčit se co nejširšímu spektru zákazníků nabízí ve svém jídelním lístku různé mezinárodní pokrmy.

Kromě českých restaurací a těch, které nabízejí zmíněný mezinárodní „mišmaš“, mají v Praze jedno z největších zastoupení restaurace italské. Boom v posledních letech zaznamenaly také asijské podniky. Kromě těch, které se specializují na sushi, v poslední době přibylo především vietnamských bister. Jejich rozmach však podle Suchánka již dosáhl svého vrcholu.

Nekuřácké podniky vedou

Kromě kvality jídla, chování obsluhy a celkového vzezření podniku hraje podle odborníků velkou roli také to, zda je restaurace kuřácká, či nekuřácká. „V tomto ohledu jsou vůbec nejčastěji navštěvované právě nekuřácké podniky,“ popisuje Suchánek výsledky průzkumu.

Prvenství v tomto ohledu drží Praha 6. Na jejím území se totiž nachází absolutní minimum ryze kuřáckých restaurací. Jejich procentuální počet je v poměru k ostatním městským částem téměř nulový.

Nejvíce kuřáckých podniků je naopak v Praze 1 a 10. Nutno však dodat, že většina pražských restaurací má jak kuřácké, tak nekuřácké prostory. V návštěvnosti kuřáckých restaurací vede Praha 7. Nekuřácké podniky jsou nejvíce navštěvovány v Praze 3.