Pražané často řeší dluhy prodejem nemovitosti. (Ilustrační snímek)

Pražané často řeší dluhy prodejem nemovitosti. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Aby se vyhnuli dluhům, volí Pražané často prodej nemovitosti

  • 1
Přestože v Praze i celém Česku podle aktuálních informací klesá počet exekucí, neznamená to, že by současně klesal i počet dlužníků. Ti totiž často vyhlašují takzvaný osobní bankrot. V Praze lidé své finanční problémy nezřídka řeší prodejem nemovitosti.

Složenky, vy krávy zelený, nenažraný. Tato nesmrtelná věta z filmu Kolja často mluví z duše kdekomu. Na to, kam až může vést tíha finančních závazků, poukázal minulý týden případ z Řevnic u Prahy, kde policisté zachránili život pětačtyřicetiletému muži, který se pokusil oběsit po provedené exekuci (více o případu jsme psali zde).

Jak vypadá typický dlužník?

  • Příčin zadlužení Pražanů je řada, ať už jde o spotřebitelské úvěry, hypotéky, či dluhy na zdravotním a sociálním pojištění či nájemném.
  • "Nejčastěji to jsou středoškoláci a vyučení, spíše ženy, průměrně v osmatřiceti letech, ve stavu manželském. Náš průměrný klient z Prahy vydělává zhruba patnáct až osmnáct tisíc korun čistého, zaměstnanec, s celkovými závazky okolo 350 tisíc korun," popisuje ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Ačkoli podle aktuálních informací počet exekucí v Praze a celém Česku razantně klesá, neznamená to, že by dlužníků ubývalo.

Ti totiž často vyhlásí osobní bankrot, to znamená proces oddlužení, a jejich závazky tak neskončí až v exekuci.

"Praha má ale specifikum v tom, že institut osobního bankrotu mnoha našim klientům nevyhovuje a nepomůže. A to proto, že nezabavitelná částka, kterou klient dostává od zaměstnavatele, je v případě oddlužení stejná v celém Česku. Zaplatit z ní vysoký nájem v Praze je problém," říká ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Pražané proto podle něj zvažují jiná řešení, jak se vyhnout exekuci, a nejčastěji volí prodej bytu či domu. Výnos z prodeje pak rozdělí mezi své věřitele.

Oddlužení snížilo počet exekucí

Oproti minulosti mají podle Šmejkala Pražané také mnohem větší přehled o svých penězích.

"Pražským trendem je, že si lidé začínají všímat vlastních rozpočtů, jsou opatrnější a o mnoho lépe finančně vzdělaní než třeba před pěti lety," doplňuje Šmejkal.

Kde hledat pomoc

V Poradně při finanční tísni radí lidem zdarma s dluhy. Bezplatná linka pouze v pondělí na 800 722 722. Sídlo: Americká 22, Praha 2. Více můžete najít zde.

Konzultace zdarma poskytuje i Občanská poradna Remedium. Telefonické dotazy zodpovídá v pondělí, úterý a ve čtvrtek od 12:30 do 15:30 na 272 743 666. Sídlo: Křišťanova 15, Praha 3. Více zde.

Poznámka: výběr z možností

Oddlužení jako jeden ze způsobů řešení úpadku dlužníka přispělo ke snížení počtu exekucí i podle ministerstva spravedlnosti.

Pomohly však k němu i další změny spojené s úpravou exekučního a občanského soudního řádu, které začaly platit na začátku loňského roku.

"Díky úpravě se častěji spojují exekuční řízení v případě více pohledávek jednoho dlužníka. Zavedl se také institut předžalobní výzvy, která nutí věřitele, aby se před podáním žaloby k příslušnému soudu ještě pokusili kontaktovat dlužníka," uvádí další důvody mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Průměrná dlužná částka, kvůli které soudy v Česku nařizují exekuce, činí 85 000 korun. Jeden dlužník často čelí více exekucím. Loňským rekordmanem byl padesátiletý Pražan, který "dosáhl" dvou set devíti exekucí.