Na Mariánském náměstí v Praze se 3. listopadu konala demonstrace odpůrců

Na Mariánském náměstí v Praze se 3. listopadu konala demonstrace odpůrců stěhování Slovanské epopeje z Moravského Krumlova. Z moravského města dojelo dvěma autobusy několik desítek demonstrantů, aby se zúčasnili jednání zastupitelstva. | foto: Petr Topič, MAFRA

Pražané se budou moci ptát zastupitelů bez jejich dovolení

  • 1
Pražané budou moci na jednání zastupitelstva pokládat zastupitelům a radním dotazy v rámci takzvaných interpelací. A to i bez toho, aby museli zastupitelé o jejich vystoupení hlasovat a odsouhlasit je. Změnu jednacího řádu schválili zastupitelé a platit začne od příštího zasedání na konci února.

Ten, kdo se bude chtít zastupitelů na něco zeptat, bude muset přijít do budovy magistrátu na půl desátou dopoledne a tady předat na papíře svůj dotaz se jménem. Vystoupit bude moci od 12:30 do 13:15. Těm, na které se nedostane, zastupitelé písemně odpoví do třiceti dnů.

"Široká veřejnost teď může chodit na jednání a tam žádat zastupitele o vysvětlení a odpověď na konkrétní dotaz, kauzu či problém, který je trápí. Je to jeden z mnoha kroků, při kterých se snažím maximálně otevřít úřad široké veřejnosti," řekl primátor Bohuslav Svoboda.

Dosud to fungovalo tak, že Pražané předali úřednicím dotazy. Zastupitelé následně hlasovali o tom, zda řečník smí vystoupit. Hlasování nyní odpadne a lidé budou moci jít k řečnickému pultíku rovnou.

Pořadí, ve kterém budou lidé přistupovat k řečnickému pultíku, vylosují magistrátní úředníci. Nebude tedy záležet na tom, kdo dřív s dotazem přijde. Tento systém má zabránit tomu, aby si některý z tazatelů před každým jednáním přivstal, a vždy mluvil pouze on.

Elektronicky se zeptat nejde, lidé by zahltili úřad

Každý z řečníků bude mít na své vystoupení tři minuty. Politici budou moci svou odpověď rozložit do pěti minut. Když bude mít někdo doplňující dotaz, musí ho stihnout za minutu - a politik odpoví za dvě minuty.

Podat interpelaci v elektronické podobě nebude možné. Podle primátora Bohuslava Svobody by to technicky šlo, ale lidé by pak magistrát zahltili dotazy - psali by totiž i ti, kterým na odpovědi nezáleží, ale ptají se pouze proto, že je jednoduché dotaz zaslat.

Změnu jednacího řádu podpořily všechny strany. Pouze ČSSD měla k návrhu dvě výtky. Sociálním demokratům vadí čas, kdy mají lidé předat magistrátním úředníkům své dotazy. Chtěli ji posunout z půl desáté na půl jedenáctou, aby lidé v magistrátní budově nemuseli "tvrdnout" až od 9:30 do 12:30.

Zároveň jim také vadilo, že lidé mohou interpelovat i řadové zastupitele, kteří nejsou například ani radními ani předsedy jednotlivých zastupitelských výborů.

,