Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Opravte přechod, postavte semafor, úkolují chodci Prahu. Čtyřikrát uspěli

  • 4
Přes měsíc mapují pražští chodci místa, kde by úřady měly zlepšit jejich bezpečnost. Pražané poslali prostřednictvím portálu chodcisobe.cz městským částem a magistrátu zatím přes stovku podnětů. Ve čtyřech případech už úřady zařídily nápravu.

"V dopravní špičce je tady velmi těžké najít skulinu mezi auty, aby člověk mohl přejít. V okolí jsou navíc základní školy, pro děti je toto místo nepřehledné, a tudíž obzvláště nebezpečné, bojí se vstoupit do vozovky," popsala Kristina Dienstbierová své zkušenosti s Bělehradskou ulici. Auta na frekventované křižovatce přijíždějí z obou směrů Bělehradské ulice, ale také z Bruselské a Šafaříkovy.

Dienstbierová je jednou ze zhruba stovky lidí, kteří se zatím rozhodli na některý z problémů v pražské pěší dopravě upozornit pomocí nového portálu chodcisobe.cz.

Co lidé chtějí nejvíc

Semafory na přechod mezi Bělehradskou a Bruselskou

Nové přechody mezi Resslovou a Karlovým náměstím

Rozšířit chodník a zlepšit cestu z hlavního nádraží na Vinohrady

Postavit chodníky mezi ulicí Na Strži a magistrálou u Bauhausu

Rozdělit dlouhý přechod v Radlické ulici u jinonické školy

Bezbariérový přístup k přechodu v ulici Na Hřebenkách

Zvýšit bezpečnost tramvajového ostrůvku u zastávky Hadovka

Zlepšit možnost přecházení Hlávkova mostu

Prodloužit zelenou pro chodce na přechodech na Letné

Postavit chodník mezi Palmovkou a nedalekým Kauflandem

Všechna místa na www.chodcisobě.cz

Ten v únoru spustila občanská sdružení Pražské matky a Oživení, aby lidem usnadnil komunikaci s úředníky odpovědnými za dopravu. A přispěl ke zlepšení podmínek pro chodce v Praze.

Každý člověk může pro svůj problémový chodník, přechod či tramvajovou zastávku navrhnout úřadu řešení.

Kristina Dienstbierová požádala úředníky, aby nechali v Bělehradské ulici instalovat semafory. A je mezi těmi, kteří se dočkali odpovědi. "Překonat tuto křižovatku bezpečně je pro chodce často velmi nesnadné. Podali jsme proto na magistrát žádost o instalaci semaforů, v současnosti se žádost projednává," odpověděl zástupce starostky Prahy 2 Václav Vondrášek.

Za více než měsíc fungování portálu poslali jeho prostřednictvím Pražané městským částem a magistrátu přes stovku podnětů, v průměru přibývají tři denně.

Nejčastěji se týkají chybějících či špatně umístěných přechodů, nevyhovujících chodníků nebo krátkých intervalů na semaforech.

Ve čtyřech případech už úřady zařídily nápravu - například Praha 4 nechala opravit přechod s poničeným pásem pro slepce v Kloboučnické ulici.

Správci portálu jsou spokojeni

 Většinou se však chodci o svých problémových místech dozvědí věci, které je příliš nepotěší. Jako třeba Miloš Šmíd, který spolu s dalšími 40 lidmi požádal o bezpečnější přechod mezi nábřežím Edvarda Beneše a Klárovem.

"Ulice je široká, odbočují sem tramvaje a auta z několika směrů, chodím tam i se svým nevidomým kamarádem, není vůbec snadné tu přejít," popsal Miloš Šmíd, který má sám velmi špatný zrak.

Jenže naději na zlepšení situace nedostal. "Technická správa komunikací prověřovala možnost opatřit přechod či celou křižovatku semafory, ale vzhledem k silnému provozu tramvají a aut to není reálné řešení," odpověděl Ladislav Malý, který má na magistrátu na starosti bezpečnost dopravy.

Správci portálu jsou zatím s jeho fungováním spokojeni. Důležité je podle nich už to, že chodci dávají o problémových místech úřadům vědět a nutí je přemýšlet nad možným řešením. A jejich aktivita může pomoci vyjednat více peněz pro pěší dopravu.

"Magistrát snižuje výdaje na bezpečnost dopravy, jen malé procento peněz dává na chodníky. Když budeme mít v ruce množství podnětů, za kterými lidé stojí, bude se nám lépe vyjednávat zvýšení těchto částek," dodala Petra Lukešová z Pražských matek.