Na instalatéra musejí Pražané čekat i několik dní. (Ilustrační snímek)

Na instalatéra musejí Pražané čekat i několik dní. (Ilustrační snímek) | foto: Marek Burza

Pražané zoufale shánějí instalatéry, nehod potrubí je po mrazech moc

  • 4
Nejdřív tuhé mrazy a teď náhlá obleva. Rozmary počasí zkoušejí v posledních týdnech pražská vodovodní potrubí. Stovky obyvatel metropole trápí problémy s děravou vodovodní přípojkou, zamrzlým topením či zničeným vodoměrem. Sehnat instalatéra či topenáře je ale často nesnadný úkol.

Mrazy i následná obleva "zacvičily" nejen s vodovodním potrubím pod pražskými ulicemi, ale i s přípojkami u jednotlivých domů, s vodoměry, kotli nebo trubkami topení přímo v domech. "Zaznamenali jsme nejméně stovku havárií vodovodních přípojek, je to určitě více než za stejné období loňského roku," informoval mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Ondřej Pokorný.

Havárie v domácnostech společnost nijak nemonitoruje, dozví se o nich jen ve chvíli, kdy se na ni lidé obrátí. Jenže firma jim s opravou trubek, které vedou v domech či na jejich pozemcích, nijak nepomůže. Stará se pouze o veřejný vodovodní řad a s ním má v těchto dnech plné ruce práce. PVK nanejvýš zavře vodu směřující do přípojky, aby lidem nezpůsobila doma potopu.

Instalatéry či topenáře si už musí člověk sehnat sám, což je v těchto dnech skutečný problém. "Servisáků je pár a v zimě nevědí, kam dřív skočit," prohlásil majitel instalatérské firmy Pavel Havlín.

Přitom obecně platí pravidlo, že řemeslníci dávají přednost větším zakázkám či stálým klientům před akutními opravami. Ty jsou mnohdy prací na pár desítek minut a instalatérům se většinou nevyplatí. "Když se mi ozve stálý zákazník, dám mu přednost před člověkem, který mi volá poprvé, že mu praskla voda," potvrdil Havlín.

V den, kdy zavoláte, instalatéra nečekejte

Instalatéři a topenáři se shodují na tom, že sehnat okamžitou pomoc může být v těchto dnech velmi těžké. "Sehnat někoho na opravu vodovodu či topení přímo v den, kdy člověk zavolá, může být problém. Stává se, že spousta firem odmítne vzít nějakou drobnější práci," řekl strašnický instalatér Petr Karásek.

Existují i firmy nabízející expresní pomoc, jejich ceny ale bývají vyšší. Ani ony však v tomto období nejsou většinou schopny zařídit opravu okamžitě.

Podle řemeslníků samotných se však dá zamrzajícím trubkám či nefunkčnímu topení docela účinně předejít. Pokud máte například vodovodní trubky ve sklepě a nejsou zazděné, může pomoci, když je obalíte tepelnou izolací. "Někdy může stačit, když vedle trubek umístíte rozsvícenou žárovku, která je taky zdrojem tepla. O tom, jestli zamrznou, rozhoduje pár stupňů," dává tip Karásek.

Do trubek topení, které není možné ochránit před venkovním chladem, se zase vyplatí nalít nemrznoucí směs.

U kotlů může být problém v tom, že voda částečně zamrzne, při oteplení povolí a nateče tam, kam nemá. Tím poškodí elektronické ovládání kotle a ten přestane fungovat. "Všechna zařízení jsou dělána na běžné teploty, v mrazech elektronika odchází, volá kvůli tomu spousta lidí," řekl Havlín.

Podle něj platí základní pravidlo. Na zimu je dobré připravit všechny trubky i kotle v domácnosti pravidelnou preventivní prohlídkou. "Lidé, kteří si je dělají, nás pak na akutní opravy volají méně než ti ostatní," dodal.