Dětí a náctiletých nakažených příušnicemi přibývá. (Ilustrační snímek)

Dětí a náctiletých nakažených příušnicemi přibývá. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Pražany začaly trápit příušnice, nemocných dětí a teenagerů přibývá

  • 4
Lékaři jen za leden napočítali 15 nově nemocných. Příušnice, černý kašel či plané neštovice, proti kterým existuje očkování, přestaly Pražany děsit. Jenže infekce se objevily znovu, účinek vakcín se vytrácí a mnohým neduhům pomáhá i chování lidí.

"Epidemie se postupně šíří po celém Česku, začalo to loni v severních Čechách a na Liberecku a odtud se nejvíc ohrožená skupina středoškolských studentů dál promořuje i v dalších regionech," vysvětlila Zdeňka Jágrová, která má v pražské hygienické stanici na starost protiepidemický odbor.

A tak nemoc, kterou mnozí rodiče díky očkování svých potomků považovali jenom za zajímavost z dějin medicíny, zase začíná zaměstnávat české pediatry.

"Účinnost vakcíny u očkovaných totiž klesá po patnáctém roku věku. Říká se tomu vyvanutí," objasnil předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula, proč zánět příušní slinné žlázy, který doprovázejí horečky, trápí hlavně chlapce a slečny mezi šestnácti a devatenácti lety.

Infekce v Praze

Salmonelóza
2011 703
Leden 2012 44

Kampylobakterióza*
2011
1 867
Leden 2012 127

Černý kašel
2011 45
Leden 2012 1

Lymská borelióza
2011
207
Leden 2012 9

Klíšť. encefalitida
2011
84
Leden 2012 0

Plané neštovice
2011
1 947
Leden 2012 17

Žloutenka typu A
2011 8
Leden 2012 5

Žloutenka typu B
2011
47
Leden 2012 3

Žloutenka typu C
2011 165
Leden 2012 0

Příušnice
2011
58
Leden 2012 15

* střevní infekce připomíná salmonelózu

Zdroj: Hygienická stanice hl. m. Praha

Hygienička Jágrová má ještě jedno vysvětlení: mladí žijí v tomhle věku poněkud bouřlivě. "Začínají si užívat život a životospráva není zrovna optimální. Virus pak snáz prolomí oslabenou imunitu," naznačila Jágrová diplomaticky, že ponocování na večírku je ideální prostředí, v němž se kapénková infekce může pohodlně šířit.

Náctiletí by se měli nechat přeočkovat

Naštěstí má očkování, kterým od roku 1987 povinně prošlo každé dítě, i po oslabení účinku jeden efekt: choroba nezaútočí tak fatálně, jako tomu bývalo v minulosti.

To mladé lidi sužovaly urputné a bolestivé záněty mozku, dospívajícím i dospělým mužům navíc hrozil zánět varlat. "Kromě toho, že je to bolestivé, ohrožuje to také plodnost. Hrozí sterilita," připomněl komplikace Prymula.

Proto také pražská epidemioložka doporučuje, aby rodiče popohnali děti na přeočkování. Není to žádná přehnaná péče. "Byť je k dispozici jen kombinovaná vakcína, jež obsahuje oslabené viry spalniček, příušnic a zarděnek. To znamená, že se mohou objevit po deseti dnech teploty či vyrážka," řekla.

Lékaře a hygieniky ovšem víc děsí jiná nemoc, která se do Prahy vrátila - černý nebo také dávivý kašel. Ten po dlouhá léta patřil spíš do knih mapujících bídný život chudých sirotků minulého a předminulého století. "Od 70. let se prakticky nevyskytoval," potvrdila hygienička Zdeňka Jágrová.

Jenže loni se v Praze objevila bezmála padesátka nakažených a také letos se už objevil první nemocný. Dospělí přitom často ani nepoznají, jak nebezpečnou nemoc šíří - prostě jen pokašlávají. "Pro novorozence ale může nákaza skončit fatálně," připomněla Jágrová tři děti, které v posledních letech na černý kašel zemřely.

Lidé si přestali dávat pozor

Kojenci jsou sice proti téhle infekci očkováni, ale ti nejmenší musí zvládnout prvních devět týdnů bez ochrany. Proto také porodnice v Podolí spustila jako první v zemi preventivní vakcinaci příbuzných dětí. "Naočkujeme ty, kteří se o novorozence starají," řekl ředitel porodnice Jaroslav Feyereisl, proč byl v Podolí přeočkován personál, a dodal: "Od 1. března nabízíme matkám a blízkým možnost očkování při pobytu u nás."

Ostatně právě v jedné pražské porodnici se loni setkali s problémem, který tu od 70. let nepamatují.

"Po více než 35 letech nám bylo hlášeno úmrtí na vrozený zarděnkový syndrom novorozence. Jeho matka strávila první trimestr ve Vietnamu, kde řádí epidemie zarděnek," řekla Jágrová, která má pro návrat některých chorob prostá vysvětlení: vytrácí se účinek vakcíny, jiným nemocem pomáhá k šíření i nezodpovědné chování lidí.

"Díky očkování se na mnohé nemoci neumírá. Pražané také mnohem víc cestují a ještě se mnozí chovají neuváženě," uvedla Jágrová, když nahlíží do statistik, ve kterých Praha výrazně překračuje republikový průměr například v počtu nemocných syfilis či žloutenkou typu B a C, která se přenáší pohlavním stykem.