Všeobecná fakultní nemocnice v Praze si pořídila nový ozařovač pro tomoterapii, který dokáže šetrně léčit pacienty s nádory (12. března 2015). | foto: ČTK

Pacienty s rakovinou bude v pražské nemocnici léčit unikátní ozařovač

  • 2
Léčbu nemocných s rakovinou v pražské Všeobecné fakultní nemocnice v Praze usnadní nový ozařovač. Moderní přístroj, který je jediný v Česku, umí ozařovat i několik ložisek najednou a je šetrný k orgánům okolo nádoru. Nemocnice za ozařovač a rekonstrukci pracoviště zaplatila z vlastních zdrojů celkem přibližně 150 milionů.

První pacient by mohl na Onkologické klinice VFN podstoupit ozáření už v dubnu. „Naše radioterapeutické pracoviště je připraveno. Brzy budeme přijímat pacienty, zatím do čekací listiny,“ prohlásila ředitelka nemocnice Dana Jurásková.

„Spuštění takového stroje není úplně snadné. Musíme napřed otestovat všechny jeho vlastnosti a vyzkoušet si, jestli funguje tak, jak předpokládáme,“ dodala Jurásková.

Rekonstrukce celého pracoviště včetně nákupu stroje stála necelých 150 milionů korun. „Nedokázali jsme dosáhnout na evropské dotace, muselo se to vyřídit z vlastních zdrojů,“ řekla ředitelka s tím, že nemocnice má dohodnutý splátkový kalendář.

Přístroj umí ozařovat několik ložisek najednou. A to i takových, která jsou daleko od sebe. Pacient tak nemusí být vystavován záření několikrát po sobě.

Ozařovač také dokáže velmi dobře zacílit místo, které lékaři potřebují ozářit. Zároveň je šetrný k orgánům okolo nádoru. „Jednak je to CT skener a potom lineární urychlovač, který je také vybavený moderní technologií IMRT, což je modulovaný svazek, který má modulovanou intenzitu,“ vysvětlila vedoucí radioterapeutického pracoviště Hana Honová.

Pacient je tedy nejdříve skenován na CT a podle aktuálních snímků se upraví jeho poloha. Lékaři tak dosáhnou velmi přesného nastavení a teprve poté dojde na samotné ozařování. „Hlavice ozařovače obíhá v rozsahu 360° kolem pacienta. Současně se pohybuje stůl s pacientem. Takže to ložisko je ozářeno ze všech směrů. Tím se dosahuje velice výhodné distribuce dávky,“ uvádí Honová.

Tomoterapie se podle ní hodí na všechny nádory. Zároveň to bude jediný přístroj svého druhu, který bude léčit české pacienty. „Stroj bude sloužit nejen KOC (Komplexní onkologické centrum), nejen Praze a Středočeskému kraji, ale má to platnost vysoce nadregionální a rozhodně vícekrajovou,“ ujistila primářka onkologické kliniky Jitka Abrahámová.