Pachatelů, kteří využívají důvěřivosti starých lidí, rapidně přibývá. (Ilustrační snímek)

Pachatelů, kteří využívají důvěřivosti starých lidí, rapidně přibývá. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Praha má speciální policejní tým, který odhaluje zločiny na seniorech

  • 2
V Praze se čím dál více seniorů stává obětí zločinců. Policie proto vytvořila speciální tým, který bude tyto případy vyšetřovat. "Dospěli jsme k závěru, že je potřeba tuto práci zintenzivnit a především přizpůsobit skupině poškozených," řekl šéf pražské policie Martin Vondrášek.

Kromě kriminalistů z jednotlivých obvodních oddělení tým tvoří psycholog, analytik či pracovník zaměřený na prevenci.

Že si zločinci seniory vybírají více, dokazuje statistika. Zatímco loni za prvních pět měsíců policie zaznamenala 96 takových případů, letos jich bylo za stejné období 184.

Šéf pražské policie Martin Vondrášek

Speciální tým propojuje řadové kriminalisty, kteří mají s podobnými případy zkušenosti, s dalšími odborníky. "Kromě toho jsme provedli změny v našich informačních systémech, abychom o těch jednotlivých činech měli větší přehled, aby identifikace podezřelých osob byla lepší," uvedl ředitel pražské policie.

Změny proběhly i v operačním středisku, aby komunikace se seniory na lince 158 probíhala co možná nejlépe.

"Další nezbytnou součástí týmu je člověk zodpovědný za prevenci, který má aktuální poznatky o trendech. Například se ukazuje, že senioři si zapamatují jen odstrašující případy ze svého vlastního okolí. Obecné přednášky zaměřené na prevenci příliš nezabírají," vysvětlil policejní šéf.

Pražská policie přitom spolupracuje i s krajskými ředitelstvími v ostatních částech republiky. "Často se totiž jedná o organizované skupiny pachatelů, které najíždějí do různých krajů. Je proto nutné, abychom byli v kontaktu a navzájem se o těchto případech informovali," doplnil Vondrášek.

Praha je podle něj specifická tím, že si tu policie může dovolit poslat ke každému případu oloupeného či podvedeného seniora specialistu z tohoto týmu.

"Když neuplyne dlouhá doba od spáchání trestného činu do oznámení seniorem na policii, máme šanci posbírat co nejvíc stop. Staří lidé totiž kvůli svým mentálním schopnostem nejsou často schopni popsat pachatele či celou tu událost tak, jak se odehrála," uvedl policejní šéf.

Ze 184 letošních případů bylo podle Vondráška 28 ve stadiu pokusu. Ze zbývajících 156 se policistům podařilo objasnit asi čtyřicet případů.

"I u ostatních máme spoustu poznatků a nadále na nich pracujeme, takže věřím, že toto číslo není konečné," doplnil Vondrášek.