Kůň Převalského

Kůň Převalského | foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Pražská zoo pošle do Mongolska další čtyři koně Převalského

  • 0
Pražská zoologická zahrada hodlá v červenci přepravit do Mongolska další čtyři koně Převalského. Vypustí je tam do volné přírody. Za poslední tři roky už vrátila do divočiny dvanáct kusů.

Na převozu zoo spolupracuje s Armádou ČR a zapojuje se i ministerstvo životního prostředí. Záchranu ohrožených koní dnes ocenila i mongolská ministryně životního prostředí Sandžásürengín Ojún.

Armádní letoun přistane s koňmi na nezpevněné ploše přímo v poušti Gobi, aby pak zvířata nemusela absolvovat další náročný mnohahodinový převoz do aklimatizační obory.

"Celkové náklady na převoz budou mezi 1,2 až 1,4 miliony korun," uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek s tím, že peníze získávají ze sbírky, od sponzorů a také z takzvané koruny ze vstupného.

Pražská zoo je jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti. V západní Evropě se s nimi začalo v 90. letech, za tu dobu se do původní vlasti vrátilo přes sto koní.

Ve volné přírodě byl kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, vyhuben před 40 lety. V současnosti žije po celém světě zhruba 1900 koní Převalského, z toho asi 300 ve dvou národních parcích v Mongolsku.

Pražská zoo chová koně Převalského od roku 1932. V chovu zvířete, které dlouho měla i ve svém znaku, se velmi angažuje a od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.

Podsaditého hnědorezavého koníka s krátkou hřívou a světlým pruhem na zádech objevil kolem roku 1860 v mongolské stepi ruský generál N. M. Prževalský.

Mezi další programy pražské zoo na záchranu ohrožených druhů v místě jejich přirozeného výskytu, takzvané in situ projekty, patří kromě "Převaláků" i záchrana goril ve střední Africe, supa mrchožravého v Bulharsku a gaviálů v Indii.

Pražská zoo poslala čtyři koně Převalského do Mongolska už v roce 2011:

,