Koně Převalského žijí v harémech. V čele je vždy dominantní samec.

Koně Převalského žijí v harémech. V čele je vždy dominantní samec. | foto: Zoo Praha

Pražská zoo doveze do Mongolska čtyři koně Převalského

  • 10
Pražská zoologická zahrada pomůže posílit populaci vzácného živočišného druhu, koně Převalského, v Mongolsku. V půlce června přepraví do středoasijského státu armádním letounem čtyři koně - jednoho hřebce a tři klisny. Půjde o historicky první přímý transport koní Převalského z České republiky do Mongolska.

Kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, zmizel z volné přírody na přelomu 60. a 70. let minulého století. Jako živočišný druh přežil v lidské péči. Velkou zásluhu na jeho zachování má i pražská zoologická zahrada, která si ho v roce 1998 dala dokonce do svého loga. Od roku 1959 vede navíc i celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.

Počátkem 90. let započala snaha znovu vysadit koně Převalského na místo, kde se se původně vyskytoval, tedy do Mongolska. Zoo Praha se do ní v letech 1998 a 2000 zapojila předáním čtyř koní, kteří byli v rámci zahraničních transportů dopraveni do oblastí Tachin Tal a Hustain Nuru.

Mapa výskytu koní Převalského v Mongolsku

V posledních letech se ale do Mongolska žádní další koně nepřeváželi, ačkoliv stávající místní populace posílit potřebovala. "Právě proto jsme se rozhodli, že právě letos, kdy Zoo Praha slaví 80 let od svého založení, uskutečníme vůbec první český transport koní Převalského do Mongolska," informovala iDNES.cz mluvčí pražské zoologické zahrady Jana Ptačinská.

Koně Převalského v Mongolsku

Čtyři koně Převalského a čtyři členy doprovodu přepraví do západního Mongolska, do oblasti Khomiin Talu, vojenský letoun z letiště v pražských Kbelích. Po převozu koně posílí a oživí nejmenší ze tří mongolských populací.

"Zoo Praha tak - doufejme, že úspěšně - završí nesmírně významnou etapu v úsilí o záchranu a návrat koně Převalského do přírody a současně v roce svého výročí připomene, že i ve světovém měřítku patří k nejvýznamnějším zoologickým zahradám," dodala Ptačinská.

Koně se na let připravují v chovné stanici v Dolním Dobřejově

Do Mongolska poletí tříletý hřebec Matyáš, jeho o rok starší sestra klisna Lima, kteří se narodili v hřebčíně ve Slatiňanech, dále pak pětiletá klisna Kordula narozená v pražské zoo a stejně stará klisna Cassovia z košické zoologické zahrady.

Kůň Převalského - hřebec Matyáš

"Čtveřice už byla převezena do chovné a aklimatizační stanice v Dolním Dobřejově na Benešovsku. Tady si postupně zvyká na velké prostory a zároveň se učí zacházet na dvorky, ze kterých bude v den transportu naložena do beden. Průběžně probíhají také veterinární vyšetření, očkování a příprava kopyt," uvedla mluvčí zoologické zahrady.

Před samotným převozem dostanou pak zvířata sedativa na uklidnění. Nákladním autem je chovatelé odvezou do Kbel a naloží je v bednách do letadla. Během přepravy se počítá s mezipřistáními v Kazani a Novosibirsku, kde koně prohlédne veterinář a kurátor chovu.

Cesta do Mongolska by měla trvat celkem asi sedmnáct hodin. Díky otvorům v bednách bude možné zvířata nakrmit. Po přistání budou koně převezeni ještě do 250 kilometrů vzdálené rezervace. V Khomiin Talu pak stráví nějaký čas v karanténě, než se připojí k místnímu stádu.

Souboje hřebců o území a klisny bývají velmi urputné.

"Transport bude pro koně mimořádně náročný a nelze vyloučit nejrůznější komplikace, které by v krajním případě mohly vést i k úhynu některého z přepravovaných zvířat," připustila Ptačinská.

Příchod čtyř mladých a zároveň geneticky odlišných koní z Prahy je přitom pro pokračování populace v mongolské rezervaci zásadní. Jedinci, kteří jsou zcela nepříbuzní, mají velkou šanci zvýšit genetickou variabilitu stáda i porodnost.