Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Pražské a středočeské hřbitovy se připravily na návštěvníky i zloděje

  • 3
K Dušičkám patří i krádeže, proto se na ně kromě hrobníků připravují i strážníci - posilují hlídky. V Praze budou hlídat hřbitovy strážníci na koních. Také budou mít prodlouženou otevírací dobu. V Kladně zase budou pro návštěvníky k zapůjčení invalidní vozíky.

Pražská správa hřbitovů prodloužila otevírací dobu a na hřbitovech bude posílený dohled. "Stejně jako minulý rok budeme zesilovat ochranu na hřbitovech. Terčem zlodějů se často stávají kovové vázy a talířky i květiny nebo věnce," vysvětlil náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema.

Strážníci budou hlídat hlavně hřbitovy a přilehlá parkoviště. "V době, kdy je zvýšená pieta, si lidé často tolik nevšímají osobních věcí, čehož využívají zloději," dodala Klema.

Do ostrahy hřbitovů se zapojí i strážníci na koních. "Vyjdou také psovodi a letos poprvé nasazujeme, kde je to samozřejmě technicky možné, jezdce na koních. Pěší strážníci nemají často mezi vysokými náhrobky potřebný rozhled," podotkl náměstek ředitele městské policie.

Otevírací dobu pražských hřbitovů najdete ZDE

Na vyšší návštěvu se připravují správci hřbitovů ve Středočeském kraji. Největší nápor čekají o víkendu. Lidé jsou naučení vyrážet na hřbitovy včas a nenechávají návštěvu na poslední chvíli. To potvrzuje i správce hřbitovů v Kutné Hoře Josef Jablečník.

Zároveň upozorňuje na problém s každoročními krádežemi výzdoby. "Každý třetí majitel hrobu si stěžuje, že mu něco ukradli," uvedl Josef Jablečník, který se stará o všech šest hřbitovů v Kutné Hoře.

Že jsou krádeže běžnou součástí Dušiček, dosvědčil i Jiří Steidr, který je správcem poděbradského hřbitova. "Jedna paní si mi stěžovala, že jí zmizela výzdoba z hrobu během 15 minut. Lidé taky často zapomínají u hrobů osobní věci, například peněženky," popsal Jiří Steidr a dodal, že je to bohužel záležitost starších lidí v důchodu.

V některých městech budou v pohotovosti policisté

Kvůli krádežím se na okolí hřbitovů se zaměří i městská policie v Benešově. "Na posílení hlídek nemáme kapacity, ale přesuneme stávající hlídky, a to už o víkendu, a dohlížet budou až do Dušiček," sdělil mluvčí městské policie v Benešově Vojtěch Gergelits.

Strážníci v Rakovníku zatím vyčkávají, jestli je město vyzve ke speciálním opatřením. "Jsme připraveni na to, že budeme pověřeni ke zvláštním hlídkám," informoval velitel městské policie Rakovník Pavel Škvára, ale podotkl, že odhalovat krádeže na hřbitovech není jednoduché. "V davu lidí, kteří nosí na hřbitov květiny a věnce, se dá těžko zloděj rozpoznat," vysvětlil Škvára.

Otevírací doby středočeských hřbitovů najdete ZDE

Některé hřbitovy se snaží usnadnit návštěvníkům obstarání hrobů: Na kladenském hřbitově ve Hřbitovní ulici například nabízejí k zapůjčení invalidní vozíky. To má pomoci zejména starším lidem, pro které může být chození namáhavé. Vozíky jsou k zapůjčení zdarma u veřejných toalet.

Dušičky mají svou tradici ve všech katolických zemích. Historie tohoto svátku sahá až do desátého století a jeho náplň se za tu dobu prakticky nezměnila.

Stále se chodí navštívit hroby zesnulých a zapálit tam svíčku nebo položit živé květiny. To má symbolizovat přesvědčení, že smrtí život nekončí.

Společně s Vánocemi jsou Dušičky v zemi největším svátkem, který slaví věřící spolu s nevěřícími.