Matky nechávají dobrovolně nakazit své děti neštovicemi. Ilustrační snímek

Matky nechávají dobrovolně nakazit své děti neštovicemi. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Matky v Praze pořádají neštovicové večírky. Lékaři jim to nedoporučují

  • 11
Pražské matky začaly pořádat neštovicové večírky. Chtějí, aby jejich děti dostaly plané neštovice a nehrozilo, že je chytí v dospělosti. Dítěti totiž nemoc nepůsobí takové komplikace jako dospělému. Lékaři přesto ale matkám raději doporučují nechat děti očkovat.

Neštovice v Praze

V roce 2009 bylo v metropoli podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky hlášeno 1 920 případů. Donutit rodiče k očkování je problém, není povinné a vakcína stojí od 1 400 do 1 800 korun. Lékaři doporučují dítě očkovat už v patnácti měsících.

Zatímco si Jana Strádalová povídá s ostatními matkami u kafe, její čtyřletý syn Martin si staví s "puntíkatou" kamarádkou ze stavebnice, občas se pohladí, sem tam si dají dokonce pusu. Vítejte na neštovicové party.

Strádalová chce Martina ušetřit planých neštovic, až bude starší, ale ten je ne a ne chytit, a tak se rozhodla tomu trochu pomoci. Vzala Martina na neštovicovou party, kde si hrají nakažené děti se zdravými. Rodiče doufají, že zdravé dítě nemoc chytne. Podobnou akci si maminky domlouvají například ve školce nebo přes internet.

"Je lepší, když si je odbude teď. Kdyby byl starší, je pak horší průběh," vysvětluje Strádalová. "Hledala jsem, jestli nejsem krkavčí máma a jestli jsem ho neměla raději nechat očkovat. Na jednom serveru však psali, že infikování je pro děti lepší. Očkování prý není stoprocentní záruka, že to v dospělosti nechytne," říká.

Vzali byste své dítě na neštovicový večírek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 4. května 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 772
ANO
ANO 762

Jenže dětští lékaři hovoří jinak: očkujte. "Plané neštovice se tradičně považují za neškodné onemocnění, které čím dříve se prodělá, tím lépe. To však dnes už zcela neplatí," říká Ivan Peychl, primář pediatrického oddělení Fakultní nemocnice Bulovka. Někdy totiž podle něj nemoc probíhá závažně a dítě může skončit i v nemocnici.

"Doprovázet je může i encefalitida nebo zánět mozkových blan," upozorňuje Peychl. Vzácností nejsou ani jizvy.

Lékaři varují: nevystavujte děti dobrovolně infekci

Podobnou zkušenost popisuje i Gabriela Doležalová. "Kamarádka chtěla od mojí pětileté Terezky nakazit svoji dceru, ale když pak viděla průběh u ročního Kuby, rychle ji to přešlo. Terezka měla pár flíčků, Kuba byl osypaný úplně všude, v puse, v uších, celé noci plakal, svědilo ho celé tělo," vzpomíná.

Neštovicová party se nezamlouvá ani dětské lékařce Haně Cabrnochové. "Mám trochu etický problém, že bych své dítě dobrovolně vystavila nějaké infekci," říká.

Její kolegyně Eva Bartošová nedoporučuje na neštovicovou party brát dítě mladší dvou let. "Chápu, že pokud dítě neštovice neprodělá do deseti dvanácti let, musí to být pro maminku tristní. Před každým odjezdem na dovolenou se nervuje," popisuje Bartošová. Inkubační doba neštovic se totiž pohybuje mezi čtrnácti dny a třemi týdny.

Podobné party jdou na vrub matek, trestní zákoník na šíření infekčních chorob sice pamatuje, ale planých neštovic se nedotýká. Plané neštovice patří v Praze stejně jako v celé zemi k nejčastějším infekčním nemocem.