Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Rada rozhodla: Radnice městských částí dostanou méně peněz

  • 1
Frekvence, s jakou pražská koalice řeší vnitřní spory, se povážlivě zvyšuje tak, až se situace stává zmatečnou. Vzhledem k tomu, že co měsíc, to nová hádka, lze pro lepší přehled označit říjen 2015 obdobím, kdy se Trojkoalice naštvala kvůli dotacím pro městské části.

Stalo se to v úterý. Mezi radními bublalo napětí od chvíle, kdy náměstkyně Eva Kislingerová (ANO) předložila tisk, podle nějž dostanou městské části navíc jen 135 milionů.

Radnice přitom očekávaly příspěvky v součtu až o půl miliardy vyšší. Magistrát se dlouho nemohl rozhodnout, jak bude dotace mezi městské části dělit, protože ANO a ČSSD prosazovaly proti Trojkoalici úspornou variantu.

A přestože někteří radní žádali, aby Kislingerová stáhla sporný tisk alespoň do doby, než se z plánované zahraniční cesty vrátí radní Jana Plamínková (STAN), která se v rozpočtech radnic dobře orientuje, protlačili sociální demokraté a ANO nové přerozdělení peněz silou.

Nové dělení peněz městským částem

  • Základní částka na obyvatele je stanovena na 2 600 korun. Peníze bude magistrát mezi radnice dělit nejen podle počtu obyvatel, ale i podle počtu žáků ve školách, plochy zeleně nebo délky silnic, o něž se městská část stará.
  • Nejhůře se příjmy městských částí mohou propadnout na 90 procent loňského rozpočtu, maximálně mohou být navýšené na 110 procent.
  • Meziročně se celkově dotace pro městské části navýší o 135 milionů, budou o čtyři procenta vyšší než vloni.
  • Model musí schválit zastupitelé.

„Předložený tisk vůbec nebyl na programu. Při koaličních jednáních jsme s ním jasně nesouhlasili. Není prostě možné neustále koaliční partnery takto násilně přetlačovat, ANO a ČSSD si vážně zahrávají se schvalováním rozpočtu,“ hněvala se krátce před odletem Plamínková, když se dozvěděla, že o jejím tématu rada rozhoduje bez ní.

Ani radní Jan Wolf (KDU-ČSL) není nijak nadšený – mírně řečeno. „V každém případě jsme rádi, že v době, kdy bude rozpočet magistrátu menší, tyto částky se zvyšují,“ dodal.

Rada zvolila klíč k rozdělování peněz mezi radnice, který pracovně označila číslem 17 (jednalo se již o sedmnáctou variantu). Podle ČSSD jde o kompromis, jelikož navýšení dotací o půl miliardy by podle nich neúměrně zatížilo rozpočet Prahy.

„Je to propočítané tak, aby se příjmy žádné městské části nepropadly o více než deset procent oproti stávajícím penězům a aby příjmy žádné radnice nevyrostly o více než deset procent,“ popsal nový model náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

S jeho schválením prý spěchali, aby ho stihli probrat se starosty ve lhůtě 15 dní a mohli předložit zastupitelům rozpočet na rok 2016 v listopadu či v prosinci.

2 600 korun na jednoho obyvatele

„V dalších letech budeme peníze radnicím dál navyšovat,“ slíbil Dolínek. Základní částka pro městské části je v přepočtu na jednoho obyvatele stanovená na asi 2 600 korun, Plamínková prosazovala o tři sta korun víc. Přepočet není takto jednoduchý. Záleží i na tom, kolik má starosta na svém území zeleně či o kolik silnic a žáků se stará.

Na každého tak opatření dopadne jinak. Třeba starosta Libuše Jiří Koubek je celkem spokojený. Líbí se mu, že kritéria jsou (na rozdíl od minulosti) stejná pro velké i malé městské části. Navíc Libuš na novém propočtu vydělá. To starostka Kunratic Lenka Alinčová Koubkův optimismus nesdílí.

„Naše finanční problémy to neřeší,“ posteskla si. „Tento návrh nám umožní navýšit roční částku na investice o dva miliony, návrh paní Plamínkové by znamenal navýšení asi o šest milionů, což by nám umožnilo pořádně opravit každý rok jednu silnici,“ poukázala.

Také jako řada jiných starostů doufala, že systém rozpočítávání dotací mezi městské části probere s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) na dlouho dojednaném sněmu starostů tento pátek. Avizovaná debata se uskuteční, ale už neproběhne jako diskuse nad dvěma konkurenčními variantami.