Za Průmyslovým palácem má být podle architektů otevřený prostor. Křižíkovy

Za Průmyslovým palácem má být podle architektů otevřený prostor. Křižíkovy pavilony zmizí. | foto: Vizualizace: Cígler Marani architects

Z pražského Výstaviště se stane zábavní park, město hledá investora

  • 5
Z pražského holešovického Výstaviště bude zábavní park. Podle zjištění MF DNES vypovědělo město smlouvu současnému nájemci, společnosti Incheba, a hledá partnera, který bude ochoten investovat do obnovy chátrajícího areálu. Radní budou chtít, aby Výstaviště zůstalo sportovní, výstavní a volnočasové.

Tři požáry a jedna obrovská povodeň. Takové katastrofy za poslední roky postihly Výstaviště v Holešovicích. A na jeho podobě je to znát.

I když areál během roku hostí řadu zajímavých veletrhů či tradiční matějskou pouť, návštěvníci si nemohou nevšimnout, že se stav zdejších budov a v zásadě i celého areálu jakoby zasekl někde v 90. letech minulého století.

Před pár dny se pražští politici dohodli, že v areálu bude zábavní park. Jak by měl vypadat, nechají na investorech.

Základní varianty

* Najít investora, který areál opraví pak si to v něm "odbydlí"
* Město si půjčí peníze a pak je bude vracet ze získaného nájmu
* Praha založí akciovku s možným vstupem soukromých firem

ÚKOLY MAGISTRÁTU:

* Najít jednoho nebo více partnerů
* Zkoordinovat jejich vztah ke společné infrastruktuře

Neutěšený stav je také důsledkem ne úplně jasné dohody hlavního města se správcem areálu, společností Incheba.

"Je to takové podivné manželství, které se moc nepovedlo," říká ke spolupráci Prahy a soukromé firmy radní pro kulturu Václav Novotný.

"Našel jsem smlouvu s deseti řekl bych nekonzistentními dodatky. Patrně právě pozadí dohody vedlo k naprosté nevůli obou stran spolu vůbec mluvit. Odrazem toho je stav Výstaviště," domnívá se radní a upozorňuje, že Incheba měla do areálu investovat, Praha ho pak měla udržovat, ale nikdo to pořádně nedělal deset let.

"Podivné manželství" však spěje k rozvodu. Obě strany se dohodly, že smlouvu předčasně ukončí. Byla uzavřena do roku 2016 plus pět dalších let v rámci opce.

"Společnost Incheba Praha přistoupila na dohodu o předčasném ukončení nájemní smlouvy k 31. prosinci 2014," potvrzuje mluvčí výstavní firmy Markéta Holatová.

"Bylo zjevné, že když necháme smlouvu běžet až do roku 2021, tak chátrající objekty do té doby spadnou. Pak bychom za nějakých devět let neměli Výstaviště, ale rumiště," tvrdí Novotný. Podle něj výměnou za ukončení dohody město snížilo výši nájemného z 60 milionů za rok na třetinu.

Investora bude Praha hledat ve francouzském Cannes

Magistrát má teď dva roky na to, aby rozhodl o konkrétním osudu Výstaviště. Respektive našel způsob, jak chátrající území probrat k životu, přičemž by si na sebe mělo umět vydělat. Manévrovací prostor se však Praze zužuje nedostatkem peněz v městské kase.

"Mně se zdá, že nejvhodnější je najít investora, který to celé zaplatí a pak si vložené finance takříkajíc odbydlí," míní Novotný s tím, že považuje za nutné, aby Výstaviště i nadálo plnilo tři základní funkce: sportovní, výstavní a volnočasovou. Jedině tak se splní očekávání lidí a zároveň zajistí návratnost investic.

Magistrát bude partnera hledat v Česku i v zahraničí. Na jaře plánuje vyrazit s nabídkou na prestižní realitní veletrh do Cannes. Příkladem má Praze být třeba Brusel. Tamní výstaviště nabízí jak výstavní prostory, atraktivní lákadla typu slavného Atomia či kolotoče, tak velký fotbalový stadion. Podobné je to ve vídeňském Prateru či pařížském parku la Villette.

Výstaviště v Holešovicích má v budoucnu nabízet i prostor pro velké festivaly a koncerty. Tedy akce, kam přijde relativně hodně lidí a vybírá se za ně vstupné. To pak může spolufinancovat akce méně výdělečné.

"Je škoda dělat festivaly, které město dotuje šílenými penězi a vstup je de facto volný. Můžeme využívat vymezený areál nedaleko centra, jenž je schopen vstřebat hodně lidí. Musí se ale zkultivovat," říká radní, jemuž by nevadilo, kdyby zde vzniklo třeba i velké kasino.

"Mohlo by to být to správné místo. Zdá se mi, že tam bude nutné hledat nějakou komerční funkci, která se tímto nabízí," zamýšlí se.

Studie oprav vyhořelého Průmyslového paláce podle ateliéru Cígler Marani architects.

Důležité je, aby se radní a zastupitelé konečně dohodli, co vlastně v Holešovicích chtějí. Doteď bylo zadání podle architekta Jakuba Cíglera nekoncepční.

"Je nutné řešit celý areál jako celek. Nevymýšlet dílčí úpravy typu, tady vrazíme peníze do obnovy prostor na veletrhy. Investice se musí rozprostřít do celého území, jehož funkce musí být smysluplné a jasně definované. Takhle už jednáme asi se třetím radním a je to pořád polovičaté," tvrdí Cígler, jehož ateliér zpracoval studii na opravu vyhořelého Průmyslového paláce a jeho okolí.

Je zřejmé, že vedení Prahy čekají dlouhé a emotivní diskuse a jisté ústupky, aby nalezlo odpovídající firmu či skupinu firem, které budou ochotny do projektu se svými investicemi vstoupit. A také bude jistě pracné investory uhlídat. To bude muset zajistit kvalitní smlouva, o které si Praha mohla v právní nevyzrálosti 90. let nechat jen zdát.

Do té doby se patrně o vše bude starat dosavadní nájemce, společnost Incheba.

"Ohledně pořádání výstav se pro naše vystavovatele a návštěvníky vypovězením smlouvy nic nemění, budou zachovány v takovém rozsahu, na který byli všichni zvyklí a který všem plně vyhovoval. Incheba bude na Výstavišti v Holešovicích pořádat výstavy minimálně do konce roku 2018," dodává mluvčí Holatová.