Jednání pražského zastupitelstva se rekordně protáhlo, šéf pirátů Jakub...

Jednání pražského zastupitelstva se rekordně protáhlo, šéf pirátů Jakub Michálek si tak na chvíli „zdřímli“ (19.2.2015) | foto: Facebook: Jana Hrubá, ČTK

Praha má nový rozpočet, ten příští mají zachránit poplatky a vyšší daně

  • 7
Praha má od noci na pátek konečně svůj rozpočet. Hlasování o něm se protáhlo na rekordně dlouhou dobu. Do poslední chvíle nebylo jisté, jestli projde. Zastupitelstvo se ze čtvrtka protáhlo přes půlnoc. I když se podařilo najít miliardy na investice, v budoucnu by se to povést nemuselo.

Praha bude hospodařit s příjmy ve výši 42,1 miliardy korun a výdaji 56,3 miliardy. Schodek pokryje příspěvek od státu. Od začátku roku přitom Praha hospodařila v rozpočtovém provizoriu.

Na investice šlo nakonec přes jedenáct miliard korun, což je zhruba stejně jako v minulých letech. Původně se přitom počítalo asi se sedmi miliardami. Město zachránila více než třímiliardová úspora z minulého roku.

Jedna a půl miliardy budou vyčleněny na tunel Blanka, 567 milionů pak na novou čističku a 625 milionů na přípravu výstavby nové trasy metra D. 

Co se také stalo

  • Pražské zastupitelstvo během čtvrtečního jednání zřejmě zlomilo historický rekord. Dva body z více než třicetibodového programu projednávalo do pozdních nočních hodin. „Aby se dva body projednávaly celý den, to jsem ještě nezažil,“ komentoval tempo hlasování pamětník a bývalý zastupitel za ČSSD Antonín Weinert. Někteří zastupitelé si proto zdřímli.
  • Během interpelací radních upoutala pozornost například zastupitelka a poslankyně Marta Semelová (KSČM), která trvala na sejmutí portrétu Václava Havla z budovy Národního muzea.
    Semelová řekla, že budova muzea je národní kulturní památkou, a když na ní visí Havel, je to stejně nevhodné jako kritizované čínské symboly na Staroměstském náměstí.
  • Už na druhém pražském zastupitelstvu v řadě protestovali zaměstnanci pražské záchranky. Požadovali odvolání ředitele Zdravotnické záchranné služby Zdeňka Schwarze. Stěžovali si, že konflikt mezi vedením a zaměstnanci se promítl do jejich platů. Nepohodlní zaměstnanci prý nedostali odměny za minulý rok.

Dokonce by měl vzniknout i speciální fond, kam poputují peníze z privatizace městských bytů a který by měl sloužit například pro budoucí výstavbu sociálního bydlení.

„Do konce roku by zde už mohlo být 1,7 miliardy korun,“ uvedla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Jenže právě u tohoto bodu se jednání o rozpočtu zadrhlo nejvážněji, a to i kvůli samotné koalici.

Ta omylem odhlasovala, že tento fond z rozpočtu vyškrtne, a až záchranný návrh zastupitele za ČSSD Karla Březiny fond opět vrátil do hry. Pak teprve rozpočet prošel.

Podle bývalého radního a současného zastupitele Martina Dlouhého (TOP 09) by rozpočet bez peněz, které zbyly po minulé vládě, byl nesestavitelný. Horší podle něj bude situace v příštích letech.

To koneckonců několikrát připustila i sama Eva Kislingerová. Současná vláda proto už teď přemýšlí, jak budoucím rozpočtům přilepšit. Řešením by mohly být nové poplatky a vyšší daně.

Zaplatit mají developeři

Mluví se například o poplatku za připojení ke kanalizační a vodovodní síti.

„Zatím není nic konkrétního, ale tento poplatek by měli platit developeři, když budou chtít připojit nějaký větší projekt,“ uvedla radní Jana Plamínková (Trojkoalice). Podle ní to nyní platí prakticky bezezbytku Praha, ročně se přitom jedná o stovky milionů korun.

„Čekáme na vyjádření ministerstva financí, zda je takový poplatek možný,“ uvedla. Odmítla variantu, že by se poplatek měl rozšířit i na jednotlivé vlastníky domů. „Pro takový návrh bych nehlasovala,“ dodala Plamínková.

Ve hře je však i mnohem efektivnější opatření, které by mohlo do rozpočtu přinést částku v řádech miliard - zvýšení daně z nemovitosti.