Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Pražský magistrát je volně přístupný, radní žádají na ochranu turnikety

  • 12
Detektor kovů, kontrola dokladů. Schůzku si domluvit s dostatečným předstihem. U vstupu se nahlásit. Tak má nově vypadat návštěva pražského magistrátu, jehož vedení chce budovu lépe zabezpečit, aby se tam lidé volně neprocházeli.

Turnikety a zřejmě i bezpečnostní rámy možná ještě letos omezí pohyb lidí v budově magistrátu na Mariánském náměstí. Tato opatření prosazuje radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO).

Podporuje ho i opozice, což je snad vůbec poprvé.

„S ohledem na možnosti rozpočtu máme v plánu připravit a uskutečnit technická i fyzická bezpečnostní opatření. A to nejen v budově magistrátu, ale i v dalších budovách hlavního města,“ uvedl pro MF DNES radní Hadrava s tím, že je k rozhodnutí vedlo několik důvodů. „Aktuální bezpečnostní situace ve světě. Ale nejde jen o terorismus, jde také o běžnější incidenty, před nimiž chceme ochránit úředníky,“ dodal.

Měl přitom na mysli například útoky lidí psychicky nevyrovnaných nebo naštvaných občanů. Brání se názoru, že by se rada před lidmi uzavírala. „Když se mnou někdo chce jednat, může si domluvit schůzku,“ dodal.

Problémy primátorů

  • Bohuslav Svoboda (ODS) Na jaře roku 2011 jej doprovázela ochranka kvůli výhrůžným SMS zprávám. Na vozech jeho rodiny také kdosi propíchal pneumatiky a jindy mu poslal do kanceláře obálku s fotografiemi blízkých a výbušninou TNT (ta ho nemohla ohrozit). 
  • Tomáš Hudeček (ex TOP 09) Pár týdnů před volbami v září 2014 exprimátorovi neznámý pachatel pohrozil, že má ve voze bombu. Případ řešila policie. 
  • Adriana Krnáčová (ANO) Primátorka prohlásila, že chce ochranku hned na začátku mandátu. Nedostala ji s odkazem na to, že stát poskytuje ochranu v případě, kdy hrozí skutečné nebezpečí.

Dnes je magistrát neomezeně otevřený od rána až do sedmé a osmé večer, kdy se postupně zamykají oba vchody. V mezičase lze útrobami budovy procházet od přízemí až skoro po střechu. Klasické úřady, jež Pražané obvykle potřebují, přitom najdou především ve Škodově paláci.

Jak přesně by opatření mohla vypadat, radní ještě neví. Bude záležet i na tom, kolik peněz na to z rozpočtu dostane.

Hovoří o několika možnostech, přičemž instalace turniketů a možná i bezpečnostního rámu patří mezi pravděpodobnější varianty. Jinou možností pak je uzavřít dveře z hlavního schodiště do chodeb s kancelářemi a opatřit je zařízením na čipové karty.

S jejich pomocí by si dveře otevírali úředníci, ale návštěvníci by museli zavolat do kanceláře, kam potřebují zajít, a počkat, až si pro ně jejich hostitel přijde.

Po zabezpečení vstupů magistrátu na Mariánském náměstí radní plánuje pokračovat i v dalších budovách města. S ohledem na špatné zkušenosti Hadravův plán podporuje i opozice, která jindy kroky nové radnice kritizuje – třeba bývalá radní Aleksandra Udženija (ODS).

Horší než v supermarketu

„Kolegyně byly v kanceláři a do sekretariátu vlezl člověk, čapnul kabelku a šel pryč. Úřednice ho po chvilce dostihly na chodbě. Tři týdny po tomto incidentu se obdobná situace opakovala, když úřednice přistihly nějakého muže, jak se probírá tisky na stole,“ popisuje nepříjemné zkušenosti Udženija.

S povzdechem dodala, že magistrát je tak lehce přístupný, že je to v budově „horší než v supermarketu“.

A podobné zkušenosti má i exradní Lukáš Manhart (TOP 09). V době, kdy chystal vyhlášku omezující hazard, jej přímo v kanceláři neohlášeně navštívili zástupci herního průmyslu.

K incidentu sice nedošlo, ale i tak byl rozhovor s nimi emotivní. „Veřejné budovy jsou dnes běžně izolované, magistrát je v tomto extrémně otevřený. Kdokoli se může dostat radnímu do kanceláře až ke stolu, přitom se v budově řeší choulostivé a zásadní věci,“ řekl Manhart.

Bezpečnostní opatření v podobě turniketů, rámů, nebo rentgenů už mají ministerstva, soudy i řada krajských a městských úřadů. Ale například Brno turnikety v budově, kde sídlí rada, nemá. Naopak Liberecký kraj pouští návštěvníky do svého sídla jen po lustraci už léta.