Běžci pražského maratonu. Na trať se v neděli ráno vydalo 10 tisíc běžců (11....

Běžci pražského maratonu. Na trať se v neděli ráno vydalo 10 tisíc běžců (11. května 2014). | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Prahou běžel dvacátý maraton s rekordní desetitisícovou účastí

• 12
Jubilejní dvacátý pražský maraton přilákal do metropole rekordních deset tisíc běžců. Na trať se vydali přesně v devět hodin. Maraton omezil v hlavním městě dopravu autem i MHD. Místní i návštěvníci musejí počítat se zavřenými ulicemi, objížďkami, kolonami i operativními jízdními řády.

Akce se každoročně těší přízni metropole i obrovskému zájmu zúčastněných běžců i diváků. "Letos jsme pro běžce navýšili kapacitu o dalších pět set míst a hned na začátku roku byly zaplněné," uvedla mluvčí závodu Zdenka Pecková.

Podle organizátorů se na 42,195 kilometrů dlouhou trasu srdcem Prahy vydalo 10 tisíc vytrvalců.

Po celé délce trasy policisté spolu s městskými strážníky řídili a uzavírali dopravu podle aktuální situace (více o plánovaných změnách v dopravě čtěte zde). Lidé mohou zároveň kvůli informacím o dopravě případně volat na bezplatné linky na číslech 800 165 102 a 800 100 991.

Trasa nedělního pražského Volkswagen Maratonu

Jako první doběhl do cíle Keňan Patrick Terer a vylepšil tak své loňské třetí místo. Třiadvacetiletý vítěz časem 2:08:07 zaostal za traťovým rekordem bezmála o dvě a půl minuty. Druhý doběhl další Keňan Evans Chebet, třetí místo vybojoval Cutbert Nyasango ze Zimbabwe (více čtěte zde).

Závod žen suverénně vyhrála největší favoritka Firehiwoth Dadová z Etiopie, jež ukončila čtyřleté panování Keňanek. Časem 2:23:34 se zařadila na druhé místo v historii závodu, rychleji běžela jen Lydia Cheromeiová z Keni v roce 2011, a to přesně o minutu. Třicetiletá Dadová je teprve druhou etiopskou vítězkou po Leile Amanové, jež vyhrála v roce 2004. Letos však běžkyně z Etiopie závod ovládly a obsadily prvních šest míst.

Mužským domácím šampionem se stal Petr Pechek, svůj třetí český titul získal v čase 2:21:41, celkově doběhl třináctý. Ženský šampionát pro sebe poprvé rozhodla na celkovém 11. místě Kateřina Kriegelová za 2:51:04.