ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Pražský taxikář uniká pokutě, správní soud vyhověl jeho stížnosti

  • 10
Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti jednoho z pražských taxikářů, kterému magistrát "napařil" pokutu sto tisíc korun za to, že si ve svém ceníku účtoval 80 korun za kilometr. To je zhruba třikrát tolik, kolik povoluje vyhláška hlavního města. Případ bude znovu projednávat Městský soud v Praze.

"Výrazem 'cena platná v okamžiku nabídky' se rozumí cena prodávajícím aktuálně požadovaná; skutečnost, zda jde o cenu dovolenou právními předpisy o regulaci cen, není pro posouzení, zda prodávající splnil své povinnosti podle uvedeného ustanovení, rozhodná," píše se v usnesení Nejvyššího správního soudu.

To znamená, že je třeba, aby magistrátní úředníci pokutovali jednotlivé předražené jízdy taxikářů, nikoliv to, že si na auto vylepí ceník s přemrštěnými cenami. "Je to částečná výhra pro ty případy, kde se pokuty opírají jen o ten ceník," řekl advokát pražského taxikáře Kolja Kubíček.

Nejvyšší správní soud řekl, že taxikáře nelze pokutovat na základě zákona o cenách. Ten totiž říká, že "prodávající je při prodeji spotřebního zboží konečnému spotřebiteli povinen označit je cenou platnou v okamžiku nabídky", což taxikář splnil. Ve svých rozhodnutích tak podle něj pochybil jak magistrát, tak Městský soud, který případ projednával.

Taxikáře nachytali kontroloři pražského magistrátu 25. srpna 2006, kdy na dveřích měl ceník s nástupní cenou 80 korun, cenou za 1 kilometr 80 korun a jednou minutou čekání za osm korun. "Stěžovateli nebylo vytýkáno, že by za uvedené ceny skutečně vozidlem taxislužby vozil zákazníky," upozornil Nejvyšší správní soud.

Taxikář se hájil, že vozí lepší klienty

U městského soudu se následně taxikář bránil tím, že zákon o cenách neporušil. Ceník měl jak na autě, tak uvnitř, navíc tvrdil, že vozí zejména náročnější klienty a tím se mu zvedají náklady. A proto musel zvednout také cenu. Nejvyšší povolené ceny v Praze jsou za nástup čtyřicet korun, 28 korun za kilometr a šest korun za minutu čekání.

Nejvyšší správní soud zároveň v novém rozhodnutí ale opět potvrdil oprávněnost regulace cen taxislužeb, kterou se taxikáři neúspěšně pokusili zpochybnit také u Ústavního soudu. Neuznal ani taxikářův argument, že jízdné předražuje kvůli tomu, aby mohl zákazníkům poskytnout patřičný komfort.

Podle soudu nelze akceptovat, že provozovatel kvalitnějšího vozidla je oprávněn svévolně účtovat zákazníkovi cenu vyšší, než je úředně stanovená maximální cena. "Žalobce svým jednáním poškodil dobré jméno hlavního města Prahy, ale i celé profesní skupiny provozovatelů silniční dopravy," uznal soud.

,