Strážníci městské policie na koních hlídkují na Petříně.

Strážníci městské policie na koních hlídkují na Petříně. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Pražští strážníci možná prodají koně, podle města jsou hlídky drahé

  • 36
Strážníky mohou Pražané potkat v hlavním městě nejen v autech, na kole nebo pěší, ale i na koních. Celkem jich má městská policie dvacet čtyři a jejich ustájení a krmení stojí přes milion ročně. Podle nového vedení města je jejich použití nevýhodné a drahé.

Čtyři sta osmdesát tisíc korun zaplatí ročně pražská městská policie za ustájení dvaceti koní ve Velké Chuchli, Řeporyjích a na Trojském ostrově. Zbylí čtyři, kteří "bydlí" na Jižním Městě, mají boxy zadarmo. Dalších více než 137 tisíc korun stojí seno, přes 158 tisíc další krmná směs.

To jsou jen některé náklady spojené s čtyřiadvaceti starokladrubskými koňmi, na kterých jezdí devětadvacet mužů a žen v uniformách městské policie. Nutné je ještě připočítat například veterináře, kováře, výstroj. A hlavně fakt, že například na rozdíl od auta nemůže být kůň "v plném provozu" nepřetržitě.

"Koně jsou velmi nákladný dopravní prostředek," myslí si poslankyně a bývalá starostka Prahy 2 Jana Černochová, která je už dříve ve své městské části právě kvůli finanční náročnosti odmítla.

Koně městské policie

Strážníci městské policie na koních.

Městská policie využívá 24 koní, jezdí na nich 29 strážníků.

6 koní je ustájeno ve Velké Chuchli, 4 v Řeporyjích, 4 na Jižním Městě a 10 na Trojském ostrově.

Seno stojí 477 Kč za balík, který vydrží koni přibližně na měsíc.

Balík slámy je za 307 Kč a vydrží jednomu koni na měsíc.

Jádro (směs) 600 Kč za 100 kg, jde o směs kompletní s vyváženým poměrem cukrů, bílkovin a minerálů, jeden kůň spotřebuje asi za 50 dní.

Zvířata slouží v současné době hlavně v lesoparcích a o Dušičkách hlídají na hřbitovech. Část si na vlastní náklady pořídila přímo městská policie, část městské části. "Venku jsou koně každý den, koně se ve službě střídají tak, aby měl jeden den v týdnu kůň volno na regeneraci," nastínila mluvčí městské policie Jana Přikrylová.

Hlídky kritizují i samotní strážníci

Podle samotných strážníků ale nejsou koně zrovna ideálním prostředkem, jak se starat o pořádek v metropoli. A největší pochyby pochopitelně směřují k vysokým nákladům, které jsou s péčí o tato velká zvířata spojené.

"Pracuji v Praze 5, máme tady šest koní, jednotka vyjde na více než 200 tisíc korun měsíčně včetně všeho vybavení a péče. Přesto mi přijde, že se v takové službě téměř nic neřeší," zpochybňuje ekonomickou výhodnost koní městské policie strážník, který si nepřál být jmenován.

Podobně se k tomu staví i analýza, kterou si nechal zpracovat primátor Bohuslav Svoboda. "Strážník musí být dobře vidět v ulicích. Musí tam být pěšky nebo na kole. Například cyklohlídka obsáhne větší území," uvažuje Svoboda o alternativních způsobech, jak by se strážníci mohli pohybovat.

O tom, že jsou koně drahým "špásem" a pro strážníky ne příliš dobře využitelní, mluví také Černochová.

"Pro policii jsou výborní pro represi. To ale není primárním úkolem městské policie. Strážníci neusměrňují demonstranty, nesjednávají pořádek, tak jako to dělá policie například při fotbalových zápasech. Zůstává tu tedy jen reprezentativní funkce a to si myslím, že je sice efektní, ale neekonomické," řekla Černochová s tím, že v Praže už funguje jízdní policie.

O tom, jak by mohli strážníci efektivněji spolupracovat s policií, by měl primátor Svoboda jednat s ředitelem pražské policie Martinem Vondráškem.