Druhá tribuna byla přistavována vedle té první a postupně s ní tvořila nedílnou

Druhá tribuna byla přistavována vedle té první a postupně s ní tvořila nedílnou součást co se týká připojení (elektřina, voda, odpady). | foto: Archiv SK Slavia Praha

Před 110 lety se stal slávistický stadion světovým, dostal trávník

  • 35
Přesně 10. srpna 1901 posvětili úředníci svými razítky nové hřiště SK Slavia Praha na Letenské pláni. Bylo to první zcela travnaté hřiště v dnešním Česku. Otevřeno bylo o zhruba měsíc později 8. září 1901, první utkání na trávě se hrálo 15. září, Slavia hrála s Alemanií Pforzheim a vyhrála 15:2.

Stadion stával v jihovýchodní části Letenské pláně. Pozemek měla Slavia zapůjčený. V sousedství budoucího stadionu už stávalo hřiště tehdy slavného klubu DFC, tedy Deutsche Fussbal Clubu.

Důvodem, proč se SK Slavia tolik snažila mít nový stadion, byla mezinárodní utkání. Její předešlé hřiště u dnešní ulice Milady Horákové totiž členové klubu považovali za nedůstojné. Slavia sehrála několik mezinárodních utkání, například s týmem z Berlína. 

"Staré" hřiště bylo v podstatě udusaná písčitá plocha, u které stála bouda na uložení brankových tyčí a dalšího vybavení. Právě proto se chtěla přesunout o kus dál a vybudovat důstojný stadion. Ještě před tím, než se Slavia nastěhovala na Letnou, tak hrála svá utkání na Císařské louce.

Původní tribuna SK Slavie na Letné byla uvedena do provozu v roce 1901 a stala
Tímto způsobem spolu sousedily obě tribuny Slavie na Letné až do květnového...
Mužstvo Slavie v roce v roce 1911. Sedící: Široký, Medek Jaroslav, Benda Eman.,

"Na hlavním hřišti členové klubu provedli oplocení areálu, terénní úpravy hrací plochy a její osetí, hlediště se upravilo formou náspů, byla vybudována čtyři metry široká a 360 metrů dlouhá atletická škvárová dráha a byla postavena poschoďová tribuna s kabinami. V poschodí bylo 11 lóží," píše se ve slávistické historii na stránkách klubu.

Putování Slavie Prahou

Císařská louka
1896-1897

Letná
jaro 1897-
3. prosinec 1950

Vršovice-Starý Eden
1953-1997

Vršovice-Ďolíček
v 90. letech 20. století tu několikrát měla "azyl"

Strahov
2000-2008

Vršovice-Nový Eden
2008-nyní

Slávisté si při výstavbě hřiště z velké části vypomohli sami. Výstavby i například srovnání terénu, kdy se jeden konec hřiště musel srovnat do stejné výšky, jako byl ten druhý, se účastnili jak aktivní fotbalisté, tak i jejich příbuzní.

Na stadion se vešlo víc lidí než dnes

V dalších letech byl pak původní stadion rozšiřován, až se z něj přesně před devadesáti lety stal v roce 1921 stadion pro třicet tisíc lidí. Tak velký není ani současný stadion Slavie v Edenu, kam se vejde o více než deset tisíc lidí méně.

V západním rohu stadionu potom byla ještě "malá" tribuna na stání, kam se vešlo tři tisíce lidí. Na stadionu bylo také osmnáct lóží.

Stadion byl v roce 1945 vypálen. O tři roky později potom skončila jeho obnova. Jenže Slavia se na něm neusadila na dlouho, nakonec musel ustoupit v roce 1950 při přestavbě Letenské pláně, na které začal vznikat Stalinův pomník. Tehdejší dřevěnou tribunu si potom mohla řada fanoušků pamatovat ještě ze "starého" Edenu, kam byla přestěhována, a mnozí diváci si pamatují, jak měli ve výhledu dřevěné sloupy.

Nový Eden ve Vršovicích.

Nakonec i tato tribuna padla, a to sice ze slávistického pohledu při nekonečné přestavbě vršovického stadionu.  Ten byl slavnostně otevřen 7. května 2008, kdy v 19 hodin a 11 minut přestřihl pásku fotbalista a slávistický srdcař Vladimír Šmicer. A tím definitivně skončil příběh původního slávistického stadionu.