Obnovy poškozených barokních maleb se ujala restaurátorka Karine Artouni.

Obnovy poškozených barokních maleb se ujala restaurátorka Karine Artouni. | foto: Karine Artouni

Při rekonstrukci veřejných toalet v Hořovicích se našly vzácné malby

  • 10
V Hořovicích by se po letech měly opět otevřít veřejné toalety. Jejich rekonstrukci zdržela změna stavební firmy, která práce prováděla, ale také nález vzácných barokních maleb zobrazujících život sv. Františka z Assisi. Záchodky by měly začít fungovat do konce léta.

V Hořovicích na Berounsku chybějí už léta veřejné toalety. Lidé, kteří do města zavítají, ale i místní obyvatelé jsou tak nuceni využívat záchody v budově polikliniky, v hotelu nebo na radnici.

Objekt bývalých veřejných záchodků, který se nachází pod radnicí, stál roky bez užitku a chátral. V roce 2008 ho sice bývalé vedení města odkoupilo od řádu františkánů, kteří v Hořovicích působili téměř tři sta let až do poloviny 20. století. Dlouhou dobu se s ním však nic nedělo.

Začátek prací zkomplikovaly mimo jiné podmínky památkářů, protože původně šlo o památkově chráněný objekt. Když se současné vedení Hořovic do jeho rekonstrukce v roce 2011 konečně pustilo, objevili restaurátoři, kteří v něm prováděli průzkum, v interiéru jedné ze dvou budov vzácné malby z dob baroka.

"Ten objekt tvořily původně dva domky – jeden z betonu a druhý ze dřeva. Uvnitř roubenky se na některých místech našly rostlinné motivy, které byly viditelně udržované. Po sejmutí druhotné výmalby se však na trámech objevily i dvě postavy. Jedna představovala zakladatele františkánského řádu sv. Františka z Assisi, druhá pravděpodobně jednoho z představených zdejšího františkánského kláštera té doby," řekl k objevu hořovický starosta Ondřej Vaculík.

Roubenku museli rozebrat, po obnově výmalby ji zase sestaví

Protože se dřevěná budova začala kvůli poškozeným trámům při rekonstrukci rozpadat, byli dělníci nuceni ji celou rozebrat. "Malby jsme však chtěli zachránit, a proto přišly ke slovu restaurátorské práce," dodal starosta.

Těch se ujala restaurátorka Karine Artouni. "Roubenka byla omítnuta zevnitř i zvenčí. Přestože se tam dělal průzkum, nepředpokládalo se, že by se v ní něco takového mohlo najít," uvedla. Podle jejích slov měl dřevěný domek uvnitř několik vápenných nátěrů.

"Ty figurální malby byly značně poškozené, protože jednotlivé nátěry zpráškovatěly, odlupovaly se a odpadávaly," popsala Artouni. Na opravách výmaleb pracovala přibližně půl roku. Teď už je podle jejích slov skoro hotovo, zbývají jen dokončovací práce.

"Nejprve bylo třeba opatrně očistit vápenný nátěr, poté se malby musely zafixovat a začistit. Nejdřív štětečkem, pak ještě jemně skalpelem," vysvětlila restaurátorka. Až bude hotovo úplně, sestaví se roubenka zpátky do původní podoby.

"S ohledem na její opravený interiér zvažujeme, že v ní zřídíme infocentrum. Veřejné toalety budou ve vedlejší betonové stavbě a plánujeme je otevřít do konce léta," řekl starosta Vaculík.

Rekonstrukce celého objektu přijde radnici celkem na téměř pět milionů korun.