Při stavbě tunelu Blanka byla nalezena skupina hrobů a koster

Při stavbě tunelu Blanka byla nalezena skupina hrobů a koster | foto: Archeologický ústav AV ČR

Při stavbě tunelu Blanka se našly hroby s lidskými kostrami

  • 8
Archeologové našli při stavbě pražského tunelu Blanka pohřebiště s kosterními pozůstatky. Nalezeno bylo mezi ulicí Patočkovou a Na Hubálce v Praze 6. Jak jsou hroby staré, zatím odborníci nevědí. Pouze se domnívají, že by mohly pocházet ze 17. či 18. století.

Hroby byly objeveny v místech, kde se buduje spojnice mezi tunelem Blanka a Strahovským tunelem - na úbočí severního svahu údolí potoka Brusnice.

"Archeologové našli skupinu 24 hrobů. Podle všeho jde o raně novověké pohřebiště, pravděpodobně související s nějakou válečnou událostí, neboť hroby vznikly podle prvních odhadů v krátkém časovém úseku. Jiné je to například u hřbitova, kde se hroby zakládají dlouhá léta," řekla iDNES.cz mluvčí Archeologického ústavu Akademie věd Jana Maříková-Kubková.

Hroby byly uloženy těsně vedle sebe, nejméně ve dvou řadách v délce asi dvaceti metrů. Zatím bylo nalezeno přes dvě desítky hrobových jam nebo skeletů, je ale možné, že při dalším odkrývání jich přibudou třeba i desítky. Kostry jsou uloženy hlavou k severu a nohama k jihu.

Při stavbě tunelu Blanka byla nalezena skupina hrobů a koster

Doba, ze které pocházejí se odhaduje na raný novověk. Mohly by souviset například s působením vojsk při obléhání Prahy během třicetileté války (1618 - 1648) nebo během války o habsburské dědictví v 18. století (1740 - 1748).

Další výzkum ukáže, komu kostry patřily

Z hrobů se podle Jany Maříkové-Kubkové zachovaly spíš jen fragmenty. "Jsou hodně poničené následnou zástavbou. Při budování hlavního města byly provedeny velké přesuny materiálu. Je skoro zázrak, že se pohřebiště dochovalo," řekla mluvčí.

Hroby byly narušeny a částečně odstraněny už ve 20. století, kdy se v Patočkově ulici budovala stoka. Zemních prací se tehdy archeologové nejspíš neúčastnili, protože o případném nálezu hrobů neexistují žádné záznamy. Proto byl dnes jejich objev překvapivý.

Nyní odborníci zachraňují ty části skeletů, které jsou bezprostředně ohroženy stavebními pracemi. "Kosterní pozůstatky se teď budou detailně analyzovat, abychom se například dozvěděli, zda o šlo o muže či ženy, jak byli staří či dokonce, jaké je trápily nemoci," popsala mluvčí Archeologického ústavu.

V nadcházejících měsících archeologové prozkoumají i celou plochu místa, kde byly hroby nalezeny. Pro stavbu tunelu to bude znamenat zdržení. Do celkového harmonogramu prací by to ale nemělo příliš zasáhnout.