Mobilní Metro.cz

Tomáš Faron a Josef Ehl spolu slouží u městské policie v Praze 7.

Tomáš Faron a Josef Ehl spolu slouží u městské policie v Praze 7. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Při záchranné akci vlezl do Vltavy ten lehčí, kolega mu pak udělal čaj

Vydáno 06.03.2016
Skok do ledové Vltavy nebo masáž srdce. To je denní chleba strážníků. Tomáš Faron a Josef Ehl spolu slouží u městské policie v Praze 7. V polovině února si museli namočit uniformy. Šlo o život.

Nad ránem přijali oznámení, že je nedaleko lodi Hermes slyšet zoufalý křik o pomoc. S baterkou se strážníci vydali zjistit, kdo volá.

Strážníci ze sedmičky

Oba u městské policie dělají už nějaký pátek. A oba svou práci milují.

  • Třicetiletý Josef Ehl slouží jako strážník pět let. Studoval tělesnou výchovu a sport a práce u městské policie je jeho vůbec první povolání.
  • Tomáši Faronovi je třicet čtyři. Jako strážník působí už devět let. Dřív pracoval jako osoba samostatně výdělečně činná na stavbách.
  • Městskou policii museli před několika měsíci někteří strážníci opustit. Od 1. ledna 2016 musí mít každý strážník v Česku minimálně maturitu. V Praze 7 si vzdělání nedoplnilo šest lidí.

Co se tam stalo?
Tomáš Faron: Dvě stě metrů od lodi Hermes stál ve vodě muž. Měl na sobě jen tričko a rifle. Kus od něj visel na zdi nad Vltavou nahý muž. Kde se tam vzali a co tam dělali, nevíme. To prošetřuje policie.

Šlo je zachránit ze břehu?
Josef Ehl: Nešlo. Jeden muž byl ve zdi zaklíněný a druhý stál ve vodě tak promrzlý, že nemohl chytit provaz, který jsme mu házeli. Navíc při pokusu chytit lano podklouzl a unášel ho proud.

Do vody tak musel i jeden z vás. Kdo šel?
J. E.: Já jsem o něco lehčí, zatímco kolega má větší sílu. Šel jsem tedy já. Sundal jsem si výstroj, která má asi deset kilo, vysílačku a tak dál, aby mě proud také nestáhl, a jen v bundě a kalhotách jsem se pro muže brodil.

Záchranka se pak o muže postarala. Kdo se postaral o vás?
T. F.: Já kolegu odvezl na služebnu. Když si dával sprchu, tak jsem mu udělal alespoň teplý čaj.

Byla to vaše první záchrana života?
T. F.: Ne. Dvakrát už jsme i někoho oživovali. Asi před rokem jsme použili defibrilátor, na jednom člověku se tenkrát při oživování střídali hned čtyři strážníci. Dotyčný přežil. Ale už jsme byli taky u případu, kdy ani oživování nepomohlo.

Kde jste se první pomoc naučili?
J. E.: Už při prvotním výcviku, když jsem nastoupil do služby. Dvakrát do roka chodíme i na kurz. Každý strážník v Praze si vyzkouší masáž srdce na figuríně. Trénujeme oživování i na figurínách, které jsou velké jako dítě.

Pokud už se člověk nachomýtne k podobnému případu, má se pokoušet o oživování?
T. F.: Nejdříve ať zavolá pomoc. Dispečeři dokážou člověka po telefonu navést, co má dělat. Jak se masáž srdce dělá a tak dále.

A co dělat, pokud člověk uvidí bezvládné tělo ve vodě?
T. F.: Tady je to individuální. Pokud má oběť přes sto kilo a dotyčný není žádná těžká váha, je nesmysl pro někoho skákat.

Další hrdinské případy

Strážníci zachraňovali malého chlapce i muže po kolapsu.

  • Strážník z Prahy 6 byl svědkem nehody, při níž vozidlo srazilo devítiletého chlapce přebíhajícího vozovku. Protože dítě mělo krvácivé zranění v obličeji a na rukou a stěžovalo si na bolest hlavy a špatné vidění, strážník mu obličej a ruce provizorně očistil a udržoval pozornost.
  • V Letenských sadech si hlídka všimla ležící osoby. Muž nejevil známky života. Jeden ze strážníků okamžitě zahájil nepřímou masáž srdce. Oba členové hlídky se v oživování střídali. Zdravotníci ho pak převezli do nemocnice.

Sdílet článek

Komentáře