Riziková bývá především noční služba. (Ilustrační snímek)

Riziková bývá především noční služba. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Agresivní opilec zranil záchranáři koleno, útoků na zdravotníky přibylo

  • 9
Pražská záchranná služba stále častěji řeší situace, kdy agresivní opilec zraní člena posádky. K poslednímu excesu došlo v pátek ráno, kdy záchranáři předávali v nemocnici pacienta s pořezaným předloktím. Při svém výstupu způsobil jednomu ze zdravotníků vážné zranění kolena.

Záchranáři opilého pacienta předávali časně ráno na oddělení ortopedie vinohradské nemocnice.

"Pacient s řeznou ránou předloktí byl agresivní už během převozu. Následně došlo k potyčce, při které způsobil jednomu ze záchranářů vážný úraz kolena a druhému povrchová zranění," informovala mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Na pracovníky nemocnice a záchranky muž útočil i poté, co na místo přijela policie. "Po sešití řezné rány byl pacient s 2,1 promile alkoholu převezen na záchytku na Bulovce. Zraněný záchranář musel nastoupit do pracovní neschopnosti," přiblížila mluvčí.

Pražských záchranářů zraněných "v akci" ve srovnání s loňským rokem významně přibylo.

Možnosti obrany jsou omezené

Jedná se především o úrazy hlavy po úderu pěstí, nebo zlomeniny rukou a nohou. Výjimkou nejsou ani kousance a škrábance.

"Od začátku letošního roku napadli agresivní pacienti již 14 záchranářů, z toho zranění čtyř z nich si vyžádala pracovní neschopnost. V roce 2011 bylo napadeno 5 záchranářů," vyčíslila Ernestová.

Možnosti záchranářů bránit se agresorům jsou poměrně omezené. Přestože u sebe vozí pepřové spreje a mají k dispozici nouzové tlačítko, mnohdy ani nestačí obranné prostředky použít.

"Samozřejmě se mohou bránit, absolvují školení sebeobrany, které by je mělo na podobné situace připravit. Přesto je útoky mnohdy zaskočí, hlavně když jsou zrovna naklonění nad pacientem," doplnila mluvčí s tím, že útoky končící zraněním jsou pro záchranáře velmi demotivující a chuť do práce jim rozhodně nepřidají.

Jen málokdy jedou záchranáři ke zraněnému s tím, že může být nebezpečný a rovnou přiberou na pomoc policii.

"Jde vždy o vyhodnocení konkrétního případu. Pokud má záchranka už předem informaci, že by se mohlo jednat o pacienta s agresivními sklony, je policie připravena pomoc poskytnout. Většinou ale přijíždí na pomoc nejbližší hlídka, až když nastane problém," uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková.

Pracovníků, kteří jezdí pomáhat do terénu, má pražská záchranka zatím dostatek.

"Pokud by se ale podobná napadení dále množila, a odcházeli by na neschopenku další, tak by to mohlo činit i personální problémy," doplnila Ernestová.