Primátorka Adriana Krnáčová | foto: Michal Šula, MAFRA

Primátorku Krnáčovou kvůli údajným výhrůžkám hlídají bodyguardi

  • 68
Pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou hlídá už několik dní policejní ochranka. První dáma hlavního města totiž dostala výhrůžné zprávy a dopisy, a to údajně na základě magistrátem avizovaného zpřísnění pravidel pro taxikáře.

Pro toho, kdo nezná poměry na magistrátu, mohl být statný muž v šedém obleku, který se v pondělí objevil na tiskové konferenci k problematice taxikářů, jen někdo z úředníků. Podle jednoho ze zdrojů redakce však šlo o člena ochranky, kterou nově dostala primátorka kvůli výhrůžkám, jež přišly.

„Pochopte mě prosím, nesmím k tomu říkat žádné detaily. Každopádně dál dělám svoji práci a pevně věřím, že se situace brzy vrátí do normálu,“ komentovala ve středu situaci primátorka.

Na nové společníky Krnáčové včera upozornil server blesk.cz. Informaci MF DNES potvrdily dva zdroje dobře informované o dění na magistrátu.

Výhrůžky primátorům

  • Adriana Krnáčová
    Primátorka dostala podle zdrojů z magistrátu výhrůžné zprávy a dopisy. Důvodem je údajně plán magistrátu zpřísnit pravidla pro taxikáře.
  • Tomáš Hudeček
    Loni poté, co prosadil regulaci billboardů, mu někdo vyhrožoval bombou v autě. Policisté jeho vůz kontrolovali. Bombu nenašli.
  • Bohuslav Svoboda
    V roce 2011 někdo rozřezal pneumatiky jeho auta i vozu jeho ženy. Primátor dostal také obálku s trhavinou a fotky ukazující, že jeho rodinu někdo sleduje. Svoboda tehdy například prověřoval zakázky magistrátu.

Policie ani mluvčí Prahy Vladimír Řepka to ve středu nechtěli nijak komentovat. „Tyto informace z taktických důvodů neposkytujeme, jedná se o tajné údaje, a to v případě, kdy někdo ochranu má i nemá,“ uvedla pouze Jana Macalíková, mluvčí policejního prezidia.

Výhrůžky určené primátorce se měly údajně týkat toho, že se vláda magistrátu rozhodla zpřísnit pravidla pro taxikáře. Krnáčová před několika dny oznámila, že chce poslat všechny pražské řidiče taxi na přezkoušení. To vyvolalo v této profesi vlnu nevole, která vyvrcholila minulý týden blokádou magistrály.

MF DNES si u mnoha zdrojů ověřila, že taxikařina v Praze patří do kategorie „drsných“ branží. Například kontroloři údajně výhrůžkám také občas čelí, a to i takovým, které míří na jejich rodiny a blízké.

Daniel Tarljovský z Asociace koncesionářů v taxislužbě nevěří, že by někdo hrozby realizoval. Zvláště, jak ve středu podotkl, pokud by se týkaly primátorky či náměstků.

Taxikáři kvůli plánovaným změnám začátkem července demonstrovali:

Obavy ve středu mírnil také jeden z lídrů opozice, Václav Novotný (TOP 09). „My i exprimátor Svoboda jsme nastupovali na magistrát za mnohem drsnějších podmínek. Myslím, že paní primátorka má potřebu se stylizovat do polohy oběti, a tím získávat mediální body,“ řekl Novotný.

Vyhrožování není v pražské politice výjimečné. Exprimátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) na začátku jeho mandátu policie přidělila elitní ochranku, protože mu chodily velmi hrubé a výhrůžné SMS zprávy.

Dosud neznámí útočníci tehdy dokonce vyhledali jeho bydliště a rozřezali gumy nejen u auta, které používal Svoboda, ale i u vozu jeho manželky. Situace eskalovala, když exprimátor dostal na úřad obálku s fotografiemi, jež měly dokládat, že někdo sleduje jeho rodinu, a když dostal obálku s trhavinou. Ta nemohla explodovat, neobsahovala rozbušku.

Svoboda se dostal pod tlak v době, kdy usiloval o to, aby se ODS zbavila úzkých vazeb na pražské „kmotry“, a prověřoval miliardové zakázky magistrátu.

Jeho nástupce Tomáš Hudeček (exTOP 09) zase čelil slovním útokům například vloni na podzim potom, co prosadil v pražských stavebních předpisech výraznou regulaci billboardů v metropoli. Dokonce mu podle informací MF DNES někdo několikrát vyhrožoval bombou v autě. Minimálně v jednom případě pak policie přijela na místo a vozidlo exprimátora kontrolovala. Bombu nenašli.

Pokud by policie pachatele dopadla, mohla by trestný čin kvalifikovat jako nebezpečné vyhrožování, pronásledování a vydírání. Za to hrozí až tři roky vězení, pokud by se skutku dopustila organizovaná skupina, pak až osm let za mřížemi.