Děti by si měly tábor opravdu užít a současně se učit samostatnosti.

Děti by si měly tábor opravdu užít a současně se učit samostatnosti. | foto: archiv Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy

Prázdninové řešení pro pražské rodiče představují příměstské tábory

  • 0
Příměstské tábory jsou ideální volbou pro zaneprázdněné rodiče, ale i děti, které si zatím na klasický tábor odjet netroufají. I v Praze se mohou děti vydat za historií, učit se jazyky nebo sjíždět vodu.

Příměstské tábory mají hned několik výhod: jsou finančně dostupnější, nabízejí širokou škálu různých programů, ze kterých si vybere každé dítě, a hlavně vyřeší zásadní prázdninový problém většiny rodičů: kam s dítětem v době, kdy už jim nezbývají dny dovolené a musí chodit do práce.

Nabídka táborů je obrovská, jak ale vybrat ten správný? "Nejlepší dětský tábor je ten, o kterém se mluví, ten, který absolvovaly děti známých či ten, který je vyzkoušený a ověřený," radí Marie Fryšová z Domu dětí a mládeže Karlínské spektrum. Podle ní je dobré zvolit tábor, za kterým stojí organizace s dlouholetými zkušenostmi.

"Velmi kvalitní pobyty slibují především organizace, které pracují s mládeží a dětmi celoročně a letní sezona je vyvrcholením jejich činnosti. Na takových táborech na děti dohlížejí profesionální pracovníci, kteří mají zkušenosti a ve většině případů i pedagogické vzdělání," doplňuje Fryšová.

Samozřejmostí by pak měla být dobrá komunikace mezi organizátorem tábora a rodiči. Provozovatel, který mlží, nebudí zrovna důvěru.

Tematické zaměření tábora je třeba volit podle zájmů dítětě

Při výběru tábora je nejdůležitějším kritériem zájem dítěte. "Nejčastěji se setkáte s tábory nabízejícími různé zajímavé výlety. Velmi oblíbené jsou také turnusy se zaměřením na výtvarné či sportovní činnosti. A protože zájem je veliký a děti různé, objevují se v nabídkách i specifická témata: vodácko-turistické léto pražských dětí, experimentální vědecký týden či tábor animované a filmové tvorby," vypočítává Fryšová.

Novinkou v letošním roce jsou v Karlínském spektru programy koncipované do týdenní táborové hry tak, aby se děti dozvěděly něco nového, těšily se na další den a zároveň je čekalo závěrečné vyvrcholení celého příběhu.

Děti můžete ale vyslat i na vzdělávací příměstské tábory ScioCamp, kde by se měly učit novým znalostem a dovednostem pomocí her. O účasti na ScioCampu rozhodují většinou rodiče, jenže děti se zprvu moc neradují z toho, že by se měly o prázdninách učit.

"Jakmile ale zjistí, že si mohou hrát a poznávat nové kamarády a že lektoři jsou mladí sympatičtí lidé, které mohou brát také jako kamarády, jejich nevole zmizí a tábor si užívají. Rodiče nám často říkají, že původně naštvané dítě vyzvedávali z tábora s rozzářenýma očima a nadšené," popisuje Eva Strachotová ze společnosti Scio, která tábory pořádá.

Během prázdnin se tak děti naučí, jak se lépe a efektivněji učit. "Z reakcí rodičů víme, že nově získané metody učení děti úspěšně uplatňují nejen ve škole, ale i v životě. Dobře se nastartují do nového školního roku a hlavně cítí radost z toho, že se dozvídají něco nového," přibližuje Strachotová.


Témata: SCIO, Praha, historie, práce