Hrad Okoř

Hrad Okoř | foto: Radek Cihla, MAFRA

Přírodní park kolem Okoře je větší, kraj tím brání průmyslové výstavbě

  • 0
Středočeský krajský úřad rozšířil stávající přírodní park Okolí Okoře o území kolem deseti dalších obcí. Dosud leželo chráněné území jen v katastru čtyř vesnic. Kraj tím chce zabránit výstavbám průmyslových hal.

O víkendu byl ve středních Čechách vyhlášen nový přírodní park Okolí Okoře a Budče. Jeho cílem je podle hejtmanství ochránit specifický krajinný ráz této lokality. Území vzniklo rozšířením původního přírodního parku Okolí Okoře, který zasahoval především do katastrů obcí Číčovice, Okoř, Svrkyně a Libochovičky.

Teď jsou součástí parku i obce Zákolany, Dřetovice, Koleč, Blevice, Slatina, Olovnice, Zeměchy, Otvovice, Holubice-Kozinec a Debrno. "Ten přírodní park nechrání nějakého konkrétního živočicha nebo rostlinu, ale chrání celkový krajinný ráz," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD).

Přírodní parky středních Čech

Čížovky, Dolní Povltaví, Džbán, Džbány-Žebrák, Hornopožárský les, Hřebeny, Chlum, Jabkenicko, Jesenicko, Jistebnická vrchovina, Kersko-Bory, Okolí Okoře a Budče, Petrovicko, Povodí Kačáku, Rymáň, Střed Čech, Škvorecká obora-Králičina, Třemšín, Velkopopovicko

Náklady na vznik parku podle něj byly minimální, víceméně byly spojeny jen s vytvořením informačních cedulí.

Podnikatelé omezeni nebudou, developeři ano

Vyhlášení přírodního parku, který je prvním stupněm ochrany území, neomezuje běžné podnikatelské aktivity ani využívání pozemků v souladu s územním plánem. Má ovšem zabránit větším zásahům do krajiny, například výstavbě rozsáhlých parkovišť, průmyslových hal nebo satelitních sídlišť.

Přírodní park Okolí Okoře byl vyhlášen už roce 1997. Nachází mezi Prahou a Kladnem v okolí známého hradu Okoř. Jeho územím protéká Zákolanský potok, okolo něhož je potoční luh a mnoho rákosiny.

Dále se tu nachází společenstva skalek a stepních trávníků, lesní porosty a rybníky. Ty jsou spolu s rákosinami hnízdištěm nejen mnoha ptáků, ale také dalších živočichů a rostlin.

Ve Středočeském kraji je už devatenáct chráněných území tohoto druhu. V současnosti je vyhlašuje výhradně krajský úřad. Dříve se přírodním parkům říkalo klidové oblasti. Vznikly, aby zamezily živelnému, nekontrolovatelnému růstu rekreačních oblastí.