Poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath na tiskové konferenci před...

Poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny (30. srpna 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pro pár Rathových známých byla krajská nemocnice zřejmě zlatým dolem

  • 22
Nad Krajskou nemocnicí Středočeského kraje se vznáší podezření kvůli finančním machinacím. Organizací proteklo dvacet milionů korun, které po dobu dvou let přicházely z účtů pěti oblastních nemocnic. Nikdo ale neví kam. V instituci přitom seděli kamarádi hejtmana Davida Ratha. Letos v létě soud nařídil organizaci zrušit.

Šlo zkrátka jen o lukrativní posty pro několik nejbližších spolupracovníků středočeského hejtmana a stínového ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha. Tak v současnosti působí dvouleté fungování krajské nemocnice.

Jak vznikla Krajská nemocnice

Nechal ji založit hejtman David Rath v červenci 2009. Jejím úkolem bylo centralizovat nákupy léků, zdravotnického materiálu, ale i právních a jiných služeb. Žádná nemocnice to není. Jde o servisní organizaci se sídlem v Praze. Proto ji vrchní soud odmítl zapsat do rejstříku. Nesplňovala totiž účel, za jakým byla založena. Rath ji v létě 2011 zrušil.

Stále přetrvávají otazníky a pochybnosti. Například: kam šlo téměř 20 milionů korun, které za dva roky organizaci zaplatily jednotlivé nemocnice za poradenskou činnost? Podle Hospodářských novin mohla velká část těchto peněz skončit jako odměna nejbližším Rathovým spolupracovníkům. Nebo jako provize anonymním právníkům.

Kateřina Pancová a kdo dál?

MF DNES se pokusila rozkrýt strukturu organizace, o níž všichni mlčí. Zavazuje je k tomu mimo jiné smlouva o poradenské činnosti, kterou jednotlivé nemocnice s organizací uzavřely a kterou má MF DNES k dispozici. Veškeré informace sdělené kteroukoliv ze smluvních stran jsou podle ní považovány za přísně důvěrné.

Jak potvrdila mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková, organizaci netvořilo víc než devět lidí. Krajskou nemocnici Středočeského kraje řídila Kateřina Pancová, která je ředitelkou kladenské nemocnice a patří k nejbližším spolupracovníkům Davida Ratha. Donedávna bydlela v Hostivici, kde žije i David Rath. Pancová včera nezvedala svůj mobilní telefon.

Další úvazek tu navíc získal i ředitel benešovské nemocnice Milič Řepa. Ten v Krajské nemocnici Středočeského kraje působil jako náměstek. O svém platu mlčí.

"V benešovské nemocnici mám plný úvazek, v Krajské nemocnici to byl minimální úvazek," prohlásil Milič Řepa. Na otázku, kolik dalších lidí mělo v Krajské nemocnici zkrácené úvazky, odpověděl, že netuší. "Kolik nás bylo, to nevím. Zeptejte se na to tiskové mluvčí," prohlásil Řepa.

Lidé, jimž Rath důvěřuje: Patrik Tomšů a Petr Kott

Peníze od Krajské nemocnice Středočeského kraje dostával také Patrik Tomšů, hostivický radní a šéf hostivické ČSSD. Ten nyní působí jako poradce Davida Ratha a doprovází ho na řadě akcí.

Jak MF DNES upozornila už před rokem, Tomšů se stal šéfem PR (komunikace s veřejností) Krajské nemocnice Středočeského kraje. Přitom každá z oblastních nemocnic, jež organizace zastřešuje - tedy nemocnice kladenská, kolínská, v Mladé Boleslavi, Příbrami a Benešově - mají své tiskové mluvčí.

"Mám na starosti nový projekt, nemocniční časopis, který má nahradit listy jednotlivých nemocnic, a také weby s novým designem," uvedl tehdy Tomšů. Na otázku, zda pobírá 100 tisíc korun, odpověděl, že je to méně.

Dalším člověkem, který se kolem Krajské nemocnice Středočeského kraje pohyboval, byl bývalý poslanec Petr Kott, vyloučený z ODS kvůli skandálu s alkoholem. Ten sice nebyl zaměstnancem, ale jednal se zdravotními pojišťovnami. Rath potvrdil, že část činností Krajské nemocnice Středočeského kraje teď převzala kladenská nemocnice. Opět s Pancovou v čele.

"Většina těch lidí se zase vrátila zpátky do svých nemocnic. V Krajské nemocnici Středočeského kraje měli jen zkrácené úvazky," reagoval Rath.

Kraj: Náklady byly zlomkem vzhledem k úsporám

Kraj považuje činnost organizace za přínosnou. "Celková bilance krajské nemocnice je jednoznačně pozitivní. Náklady na její provoz byly jen zlomkem toho, co ušetřila, případně vydělala samotným nemocnicím," uvedla mluvčí kraje Berill Mascheková.

Jako příklad uvedla to, že organizace zajistila snížení plateb za elektrickou energii o 8,3 milionu korun za loňský rok.

V politických kuloárech se hovoří o tom, že tato kauza odstartovala ostrou fázi volebního boje před krajskými volbami, které se uskuteční za rok.

Na pochybnosti kolem organizace už delší dobu upozorňuje opoziční ODS. Včera se přidaly i Věci veřejné. "David Rath si udělal z krajských nemocnic zlatý důl," řekla Kateřina Klasnová, středočeský lídr VV, a vyzvala orgány činné v trestním řízení, aby se případem začaly zabývat. Klub ODS dává dohromady žádost o svolání mimořádného zastupitelstva k této věci.

"Právě jsme se na tom dohodli. Všichni z klubu to podepíšeme, naše hlasy budou ke svolání mimořádného zastupitelstva stačit. Pan hejtman porušil všechny možné zákony," prohlásil mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati.

Podivné je podle něj to, že jedna příspěvková organizace řídila pět nemocnic, a ještě k tomu neprůhledným způsobem. Ještě ostřejší výrazy zvolil někdejší Rathův spojenec, senátor Vladimír Dryml. "Je to nešťastný model zdravotnického holdingu, kterým se bohužel otevírá prostor pro korupci," řekl Dryml. Upozornil, že podobný model funguje i v Hradci Králové a Ústí nad Labem.