Mobilní Metro.cz

Jan Gehl se proslavil především jako odborník na veřejný prostor a život v něm. Jeho služeb využívá Londýn, Vídeň, Kodaň, Oslo, Moskva nebo New York.

Jan Gehl se proslavil především jako odborník na veřejný prostor a život v něm. Jeho služeb využívá Londýn, Vídeň, Kodaň, Oslo, Moskva nebo New York. | foto: Aerofilms

Dánský urbanista pomůže Praze s přeměnou magistrály na místo k životu

Vydáno 19.10.2016
Pražská severojižní magistrála by se po desítkách let mohla stát přívětivějším prostorem. Radní o spolupráci na jejím oživení jednají s dánským architektem a ikonou městského urbanismu Janem Gehlem.

„Jsem nadšena, že nám světově uznávaný architekt pomůže vyřešit tuhle jizvu na tváři Prahy, která teď město rozděluje. Věřím, že pan architekt Gehl nalezne takové řešení, které přispěje k rozvoji urbanismu města a zároveň na něm nalezneme většinovou shodu,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Severojižní magistrála, postavená v 70. letech jako hlavní silniční tah středem města, zásadně ovlivňuje podobu Prahy. Denně po ní projede přes sto tisíc aut. Komunikace nenávratně rozdělila Václavské náměstí, od kterého odřízla budovu Národního muzea.

„Naše práce se soustředí na lidský rozměr, zaměřujeme se na to, jak je zastavěné prostředí spojeno s každodenním životem lidí,“ říká o své práci Gehl. V rámci projektu uskuteční Gehlův tým podrobné průzkumy potřeb a očekávání uživatelů magistrály a přilehlých veřejných prostor.

Výstupem spolupráce by měl být akční plán s krátkodobými úpravami, jejichž účinky budou brzy patrné, i s dlouhodobými opatřeními a systémovými změnami.

Návrh bude řešit možnosti pohybu přes magistrálu, stejně jako podobu parků a náměstí podél ulice. Nepočítá se však s žádným radikálním omezením přepravní kapacity, cílem projektu je spíše lepší vyvážení jednotlivých funkcí, které má plnit významná ulice. Zvýšení atraktivity magistrály má přilákat Pražany, do ulice se mají vrátit obchody a obchodníci.

Sdílet článek

Komentáře