Pražští záchranáři mají problémy s předáváním pacientů do nemocnic (ilustrační snímek)

Pražští záchranáři mají problémy s předáváním pacientů do nemocnic (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Záchranáři vozili kardiaka dvě hodiny, nemocnice ho nechtěly přijmout

  • 94
Pražští záchranáři prožili v noci na středu pernou směnu. I když nemocnice poslední dobou až na pár zádrhelů pacienty přijímají skoro ihned, tentokrát se to ve čtyřech případech značně zkomplikovalo. S třicetiletým mužem se srdeční arytmií jezdili po Praze dokonce téměř dvě hodiny.

V noci na středu vyjížděly posádky pražských záchranářů k šesti pacientům s mrtvicí a hned u třech z nich bylo předání do specializované péče zdravotnických zařízení komplikované. "Docházelo k časovým prodlevám, dispečerky musely avizovat pacienta v několika nemocnicích a někteří pacienti byli nakonec předáni až do třetí nebo čtvrté nemocnice v pořadí," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová.

Před půlnocí pak záchranáři hledali umístění na kardiologické oddělení pro třicetilého muže se srdečními potížemi. „Celý zásah trval skoro dvě hodiny. Tísňové volání z Ostravské ulice v Letňanech jsme přijali ve 22:28, záchranáři byli na místě za sedm minut. Nakonec byl umístěn do nemocnice Na Homolce, ale až 23 minut po půlnoci,“ řekla iDNES.cz Ernestová.

Problémy s předáním řeší záchranka zhruba dvakrát do týdne

Podle ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze neselhává lidský faktor, ale celý zdravotnický systém. „Je nutné, aby se společně sešli zástupci klinik, pojišťoven, záchranářů i magistrátu, ale zatím se tak neděje. Poslední jednání na toto téma proběhlo před osmi lety, kdy jsem apeloval na Pavla Béma, ale od té doby zase nic,“ řekl iDNES.cz Schwarz.

Podle něj Praze chybí především takzvané iktové jednotky, což jsou speciální oddělení, kde se pacientovi s cévní mozkovou příhodou věnuje soustředěná intenzivní komplexní péče. "Zvláště od doby, kdy byla zrušena iktová jednotka v nemocnici Na Bulovce, je s tím veliká potíž," vysvětlil Schwarz.

Situace s předáním pacientů bezprostředně ohrožených na životě se i přesto po zásahu ministerstva zdravotnictví v polovině dubna zlepšila a počet komplikací se tak citelně snížil. Díky příkazu ministerstva musí pacienty od záchranné služby v Praze převzít nejbližší nemocnice (více čtěte zde). Impulsem byl extrémní případ, kdy sanitka vozila otrávenou pacientku po Praze 82 minut a postupně ji odmítlo hned sedm nemocnic (více čtěte zde).

Zatímco například v březnu došlo ke 165 případům, od začátku června do této středy evidují záchranáři 15 komplikací při předání, uvedla Ernestová. Nejvíce problémů s předáním do nemocnic je přitom podle ní tradičně u pacientů s neurologickými potížemi a intoxikacemi. Jedná se až o 90 procent případů.

„To, že bychom nemohli udat kardio pacienta, je naštěstí spíše výjimkou. Ovšem právě u intoxikovaných nebo pacientů s cévní mozkovou příhodou jde o to, aby se dostali do specializované péče co nejrychleji,“ doplnila Ernestová.