Praha se rozhodla prodávat pouze celé domy. (Ilustrační snímek)

Praha se rozhodla prodávat pouze celé domy. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Praha se chystá prodávat městské byty. Ale pouze bytovým družstvům

  • 16
V Praze odstartuje v září další vlna privatizace městských bytů. Ke koupi jich bude přes 4 tisíce ve čtyřech etapách. Magistrát je však bude nabízet pouze bytovým družstvům, nikoli jednotlivým nájemníkům. Ti tak budou muset přesvědčit své sousedy a případně si společně s nimi i půjčit peníze na koupi celého domu.

Pražané, kteří žijí v bytech patřících hlavnímu městu, si patrně už všimli plakátku s nápisem Privatizace, vyvěšeného v chodbě domu. První etapa má odstartovat v září a poslední skončit v roce 2016. To je odhad pražského radního Ivana Kabického.

A jaká pravidla si pro prodej zhruba 4 200 bytů magistrát vymyslel? "Důležitá je hlavně skutečnost, že bytové jednotky budeme prodávat pouze družstvům, ne samostatně," řekl Kabický.

Proto se musí nájemníci domluvit, založit družstvo a dům posléze koupit jako celek. Od září na to budou mít tři měsíce.

První na řadě bude zhruba tisícovka bytů v Praze 5, v Hlubočepích (Barrandově) a Košířích. "Jde převážně o byty staré průměrně 25 let na sídlištích, která tvoří prstenec kolem Prahy," popsal radní. Přitom cena, kterou by neměly přesáhnout, je 17 tisíc korun za metr čtvereční. Někde to ale může být i o něco méně.

Druhá etapa se bude týkat domů ve Vysočanech, Strašnicích, Stodůlkách, Modřanech a na Jižním Městě. Až pak je na řadě Černý Most, Řepy či Kyje.

Nesmíte mít dluh, jiný byt a musíte přesvědčit sousedy

Nájemníci, kterých se to týká a mají peníze i zájem byty koupit, musí splnit tři podmínky a učinit následující kroky. Nesmějí mít žádné nevypořádané závazky vůči Praze, které se týkají bytových i nebytových prostor. Nesmějí být v exekuci či soudním řízení a nesmějí vlastnit jiný byt či dům. K založení družstva stačí souhlas 60 procent nájemníků.

Když se lidé v rámci jednoho domu nedomluví a družstvo nevytvoří, zůstane vše při starém s tím, že se mohou kdykoliv připojit k dalším etapám privatizace v následujících měsících a letech.

Samozřejmě se může stát, a také se to stane, že někdo ze současných nájemníků nebude mít na koupi bytu peníze, i když je cena výhodnější než na normálním trhu. Možnosti jsou v podstatě tři. Buď družstvo nevznikne, a jak už bylo řečeno, nic se nezmění, nebo si družstvo peníze půjčí od banky jako celek (bude ručit celým domem) a splácet budou jednotliví členové.

Poslední možnost je, že družstvo založí třeba jen potřebných 60 procent nájemníků a zbylí budou normálně platit nájem. Ti už se však vystavují hrozbě, že po deregulaci budou platit víc.