Vila bratří Čapků na Vinohradech

Vila bratří Čapků na Vinohradech | foto: Tomáš Krist, MAFRA

O koupi vily bratří Čapků na Vinohradech projevila zájem i Praha 10

  • 3
Vilu bratří Čapků na pražských Vinohradech by ráda koupila i desátá městská část. Dům totiž stojí na jejím území. Podle místostarosty "desítky" Bohumila Zoufalíka jsou bratři Čapkové s Prahou 10 významně spjati. Čapkovi příbuzní vilu nabídli za téměř 50 milionů korun prostřednictvím realitní kanceláře.

V nabídce realitní kanceláře byla slavná vila pouhý jeden den. Zájem o ni téměř okamžitě projevilo ministerstvo kultury, které nyní zjišťuje, za jakých podmínek by bylo možné dům koupit.

O koupi domu, ve kterém žil spisovatel Karel Čapek i jeho bratr Josef, má nově zájem i Praha 10. "Život i dílo bratří Čapků jsou s Prahou 10 významně spojeny, historicky spolupracujeme se Společnosti bratří Čapků a podle Karla Čapka byla pojmenována i nedaleká základní škola," poznamenal místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík, který má na starosti majetek městské části.

Vila bratří Čapků na Vinohradech

Dům je nabízen za 49 milionů korun a Praha 10 by takovouto investici musela mít podle Zoufalíka podloženou nejen znaleckým odhadem, ale muselo by ji posvětit i celé zastupitelstvo.

"Dokáži si představit vybudování muzea a galerie bratří Čapků se vzdělávacím centrem, které by bylo věnováno této ikonické bratrské dvojici. Přednášky a besedy by mohly výborně sloužit i pro děti a studenty nejen z Prahy, ale i celé republiky," dodal Zoufalík.

Místostarosta proto už pověřil úředníky, aby zahájili jednání se zástupci prodejce, a inicioval jednání se Společností bratří Čapků o možném budoucímu využití objektu. Praha 10 letos ve spolupráci s Galerií Deset a Společností bratří Čapků chystá shodou okolností další ze série výstav věnovaných bratřím Čapkům nazvanou Cesty Evropou.

Podle informací ze serveru slavnestavby.cz si bratři Čapkové nechali dvojdům postavit v letech 1923 až 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Stěhovali se do něj z pražské Kampy. Spisovatel Karel Čapek obýval se svým otcem pravou část domu, levá připadla bratru Josefovi s rodinou. V podkroví si zřídil malířský ateliér.

Součástí unikátního domu je pracovna Karla Čapka, všechny archivní dokumenty jako například rukopisy, fotografie, knihovna či původní nábytek. Kolem vily je pozemek se zahradou, kde stojí skleník.