(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Milan Bureš, MAFRA

Mnozí průvodci si v Praze vydělávají na černo, město s nimi chce bojovat

  • 23
Pražský magistrát zvažuje, že možnost provádět cizince po městě omezí jen na kvalifikované průvodce s licencí. V současné době může turisty provést městem prakticky kdokoliv.

„Průvodci nemusí mít žádnou kvalifikaci, být evidovaní ani mít živnostenský list. Stačí, když řeknou, že pracují jako zástupci agentury či cestovní kanceláře z celé EU, nebo že provázejí jen známé a příbuzné,“ říká Jana Mecnerová ze Sdružení průvodců ČR.

Takovým průvodcům se otevírá výhodný byznys. Turisty lákají formou takzvaných free tours. Účastníci dopředu nic neplatí, až po skončení prohlídky mohou dát průvodci příspěvek dle vlastního uvážení.

Často však nemají dostatečné znalosti a turisty špatně informují, horší mohou být i jazykové dovednosti. Obvykle nemají průvodcovskou licenci od městské společnosti Prague City Tourism, neprocházejí tedy odborným školením.

„Kolik jich činnost skutečně vykonává, bohužel nevíme kvůli množství nekvalifikovaných a neregistrovaných osob nabízejících právě free tours,“ přiznává mluvčí Prague City Tourism Barbora Hrubá.

Známý je pouze počet registrovaných a vyškolených průvodců, kterých je aktuálně 1 343.

Průvodci s licencí jsou pobouření. Chtějí změnu

V roce 2008 změnila novela živnostenského zákona průvodcovskou činnost na živnost volnou. Pro její provozování tedy není stanovena žádná úroveň odborných znalostí.

To je zásadní rozdíl například od Bratislavy, kde je i nadále živností vázanou. Každá z evropských metropolí má v tomto ohledu pravidla jiná, v každém případě ale chrání své kvalifikované průvodce. To podle Sdružení průvodců ČR nejen v Praze, ale i jinde v Česku zcela chybí.

O navrácení živnostenského zákona do původní podoby ale Poslanecká sněmovna neuvažuje, stejně tak ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Jsme toho názoru, že efektivní řešení dané situace nelze hledat v novelizaci živnostenského zákona, který upravuje vstup do podnikání, zejména proto, že u takzvaných černých průvodců nelze prokázat, že se jedná v jejich případě o podnikání, a regulace se tak míjí účinkem,“ je přesvědčen mluvčí ministerstva František Kotrba.

Rozdělí si průvodci Prahu na své rajóny?

Sdružení průvodců se přesto snaží situaci změnit. Letos na jaře se obrátilo se stížností na magistrát. Věcí se zabýval zejména kontrolní výbor pražského zastupitelstva.

Podle jeho předsedkyně Jaroslavy Janderové (ODS) by bylo řešením vytvořit vlastní vyhlášku, ve které by město jasně definovalo, za jakých podmínek je možné turistům krásy metropole ukazovat.

„Pražská památková rezervace je součástí světového kulturního dědictví UNESCO a v ní by mohli mít oprávnění provádět pouze licencovaní průvodci,“ navrhuje Janderová a slibuje, že k tématu se kontrolní výbor vrátí v září. Do té doby chce dát dohromady podklady po právní stránce.

Současná legislativa vyhlášku neumožní, myslí si radní

Aby byla vyhláška platná, bude muset její znění schválit ještě rada i zastupitelstvo.

„Můj cíl je, aby to bylo schváleno do příští letní turistické sezony. Záleží, o jaké překážky ještě zakopneme,“ dodává. V každém případě bude mít podporu Sdružení průvodců ČR.

O poznání skeptičtější je radní Prahy pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Podle něj je situace zoufalá, současná legislativa podle jeho názoru neumožňuje takovou vyhlášku přijmout.

„Jakmile jde o živnost volnou, můžeme jedině apelovat na průvodce, aby se vzdělávali. A ti, kteří budou certifikovaní, by měli být viditelně označeni a odlišeni od ostatních. Zároveň bychom o nich informovali na webových stránkách,“ vidí jedinou možnost radní.