Policejní zásah proti demonstraci na pražském Václavském náměstí (28. října

Policejní zásah proti demonstraci na pražském Václavském náměstí (28. října 1989) | foto: Herbert Slavík, MF DNES

V neděli mohou lidé nosit do Národního muzea vzpomínky na Listopad

  • 2
Národní muzeum a Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR zaštítily v Česku unikátní projekt Europeana 1989, který chce uchovat vzpomínky lidí na sametovou revoluci pro budoucí generace. Pořádá proto sbírku artefaktů, které se stanou součástí digitálního archivu.

V ulicích Prahy jsou statisíce demonstrantů, trikolory na klopách symbolizují národní vzepětí a víru v lepší budoucnost. Pamatujete? Listopad 1989.

"Vzpomínky z roku přelomového pro střední a východní Evropu postupně odchází. Stojíme o ně," tvrdí Frank Drauschke, manažer unikátního projektu Europeana 1989.

Projektu, který má právě mizející vzpomínky "obyčejných" Evropanů shromáždit a uschovat v digitální podobě. Lidé mohou v neděli listopadové předměty přinést do Nové budovy Národního muzea.

Jak jste prožívali listopad 1989?

Logo Facebook

Sdělte nám své zážitky na Facebooku Praha DNES

"Žádáme lidi, aby přinesli v podstatě cokoliv, co jim ten rok připomíná. Plakáty, letáky, různé dokumenty, neznámé fotografie, audiopříběhy, ale i obyčejné předměty, které se ke vzpomínkám vážou," vysvětluje ředitel Historického muzea Národního muzea Pavel Douša.

Myslí tím hračky, dobové šaty, oblíbené desky, lístky na tramvaj či na koncert a podobně. V nové budově muzea od lidí artefakty v neděli od 10 do 18 hodin převezmou kurátoři nebo si udělají jejich kopie.

Už teď je možné "pověsit" fotografie, psané vzpomínky či audiozáznamy na speciální internetový portál www.europeana1989.eu. Tak se stanou součástí evropské historie a pomohou příštím generacím pochopit, jak vypadala společnost na přelomu 80. a 90. let minulého století, kdy se hroutila železná opona.

Artefakty představí příští rok výstava k 25. výročí revoluce

"Víme toho poměrně hodně o událostech, které se odehrávaly na centrální úrovni. Ale zajímá nás rovněž situace v odlehlejších lokalitách, jednotlivých podnicích," říká ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Oldřich Tůma.

Podle něj právě dění, které se odehrávalo jaksi o patro níže, bylo jedním z rozhodujících momentů revoluční doby. "Vytváříme jakousi podrobnou mapu revoluce," dodává.

Některé artefakty nejenže budou digitalizovány a zveřejněny na internetu, ale některé se stanou součástí chystané expozice v Národním muzeu. Ta se připravuje na příští rok k 25. výročí sametové revoluce.

Projekt Europeana 1989 nezahrnuje jen Česko, ale i ostatní postkomunistické státy Evropy. V červnu se sbírkové dny pořádaly v Polsku, v Pobaltí v srpnu. Před pár dny následovala Plzeň a Hradec Králové. Příští týden se přidá i Olomouc a Opava. Následovat bude Maďarsko a bývalé východní Německo.

"Výsledkem bude fascinující archiv, který bude možné využít pro práci či poučení, ale i pro potěšení," uzavírá Jon Purday z Europeana Foundation.