Panda velká | foto: AP

Panda v Praze. Zoo přemýšlí o pronájmu z Číny za miliony korun ročně

  • 95
Pražská zoologická zahrada si chce pořídit pandu velkou. Každé zoo, která ji má, výrazně stoupla návštěvnost. Praha by ráda také byla stejně atraktivní. Pokud se jí unikátní zvíře podaří získat, bude jednou z šesti evropských zahrad, kde mohou návštěvníci vidět tento známý symbol ochrany zvířat.

Zvíře tak výjimečné, jako je panda, nelze koupit. Jediný způsob, jak ho může pražská zoologické zahrada získat, je pronájem. Čína si přitom účtuje zhruba 24 milionů korun ročně za pár.

„Je to zatím jen úvaha, určitá možnost, kterou jsme napsali do naší střednědobé koncepce. Pokud by to vyšlo, bylo by to skvělé. To je vše, co se k tomu dá v tuto chvíli říci,“ potvrdil informace ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Panda velká

Pandy patří mezi ohrožené druhy a ještě donedávna byly k vidění jen v Číně. Nyní je chová 13 zahrad ve světě a pět v Evropě.

Aby plán zoo vyšel, neobejde se bez podpory magistrátu. Jednak kvůli tomu, že pronájem pandy není právě levný, a za druhé i proto, že zvířata budou potřebovat vlastní nový pavilon. A na jeho stavbu by město mohlo přispět.

Podle nejnovějších plánů existuje nyní například varianta, že by se pandy usídlily na místě ledních medvědů. Medvědi by se přitom přestěhovali do svého úplně nového pavilonu v chladnější části zahrady.

„Pavilon medvědů by se musel zbourat a přestavět. Ten současný je pro pandy naprosto nevhodný, což znamená další velké náklady,“ uvedla radní Hana Nováková (ČSSD).

Panda v Praze? Nejdříve tak asi za pět let

Praha podle ní plán s pandou podporuje, ale potřebuje znát více podrobností. „Existují úskalí, která nelze opomenout. Potřebovali bychom znát úvahu, kolik by to celé stálo. Například i to, kolik by stála péče o pandu, protože žere v podstatě jen bambus,“ dodala radní a upřesnila, že by například chtěla předem vědět, jak se proškolí chovatelé pand.

Dopředu chce také Praha znát odpověď na to, kde by zoo sháněla bambus. Zda by ho musela dovážet letecky, či zda by bylo možné rostlinu pěstovat v Česku. Podle radní by přípravy mohly trvat čtyři až pět let.

Kromě prestiže by pandy Praze přinesly zaručeně vyšší návštěvnost zoo. Ta by se dramaticky zvedla zvláště v případě, kdyby se podařilo odchovat mláďata. Je to sice velmi náročné, ale nikoli nemožné. Například ve vídeňské zoo se mládě podařilo odchovat.

Jenže mláďata by v Praze nezůstala, patřila by Číně. Ta je nechává v péči rodičů tak dlouho, dokud ji potřebují, obvykle zhruba kolem tří let. Posléze se černobílý medvěd vrací do Číny, kde se připojuje k pandám v některé ze záchranných stanic či zoologických zahrad.

Pokud by se přece jen pražské zoo podařilo několik exemplářů získat, bude mít alespoň snazší cestu k informacím, co se týče péče. Ve zmiňované vídeňské zoo, která je co do chovu pand té pražské nejblíže, se o tato zvířata překvapivě starají čeští ošetřovatelé.

Pandí trojčata v čínské zoo:

,