Magistrát v pronajatém sídle ve Škodově paláci. (Ilustrační snímek)

Magistrát v pronajatém sídle ve Škodově paláci. (Ilustrační snímek) | foto: MHMP

Pražský magistrát zažaluje majitele svého sídla kvůli nemravnému nájmu

  • 13
Praha zažaluje majitele Škodova paláce, kde sídlí magistrátní úředníci. Nájemné je podle magistrátu nemravně vysoké. Vyjde ročně na 200 milionů. Smlouvu podepsal ředitel magistrátu za vlády exprimátora Pavla Béma.

Nevíme, komu platíme, a platíme moc. To je tvrzení vedení hlavního města v souvislosti s nájmem Škodova paláce v Jungmannově ulici, kde část magistrátu od roku 2006 sídlí. Tehdy se sem úředníci stěhovali z několika historických budov v centru Prahy. Několik domů posléze město za 311 milionů prodalo, zbylé asi za 52 milionů ročně pronajímá.

Majitel Škodova paláce ale tvrdí, že je vše v pořádku. Nicméně nabídl magistrátu slevu. Vedení hlavního města se však chce z původního kontraktu vyvázat. "Adekvátní cena by podle odborníků byla padesát tři procent ze současné částky," řekl náměstek primátora Pavel Richter.

V současné době magistrát platí 200 milionů korun ročně. Firma COPA Retail, která budovu vlastní, sice nabídla městu slevu 35 procent, ale Praha ji odmítá. "Jsem přesvědčen, že to ekonomicky nemůže fungovat, je tam takzvaná inflační doložka, takže nájemné se neustále zvedá. Inflace nabídnutou slevu vymaže," uvedl radní.

Bém: pronájem je výhodný finančně i službami pro Pražany

Praha se chystá rovněž podat na pronajímatele žalobu. "Není možné, aby magistrát platil dnes dvojnásobek tržní ceny nájmu v této lokalitě. Částka, kterou platíme za Škodův palác, je přinejmenším nemravná," uvedl Richter.

Pro radní hlavního města je navíc nepřípustná podmínka majitele paláce - za slevu chce prodloužit nájemní smlouvu o patnáct let. Již nyní je smlouva uzavřená v roce 2006 platná na dvacet let. Tehdy ji vedení Prahy v čele s primátorem Pavlem Bémem podepsalo s podnikatelem Sebastianem Pawlowským a jeho firmou. Bém ještě před uzavřením dohody tvrdil, že stěhováním magistrát ušetří. S tím ale dnešní vedení Prahy nesouhlasí.

Ještě předtím - v roce 2002 - měla Praha možnost palác v Jungmannově ulici asi za 1,2 miliardy korun koupit. Jenže město to odmítlo a raději se odhodlalo k placení nájemného. Už tehdy byl ve vedení metropole Bém.

Exprimátor ale nájem Škodova paláce hájí. Pro město i pro Pražany byl podle něho jednoznačně výhodný. "Do Škodova paláce se sestěhovalo několik desítek úřadů z celé Prahy - vzniklo tak komfortní a unikátní pracoviště veřejné správy pod jednou střechou, a to také bylo hlavním cílem," reagoval Pavel Bém.

Ani cena není podle Béma nijak přemrštěná. "Provoz a pronájem původních prostor stál ročně hlavní město 230 milionů korun," uvedl Bém.

Také možnost koupit palác Bém odmítá. "Škodův palác sice skutečně na trhu k prodeji byl, ale hlavní město jej nehledalo ani nepoptávalo, protože mělo úplně jiné starosti. V srpnu 2002 postihla Prahu největší živelná pohroma," uvedl.

Tajuplný pán s anglickým pasem

Současný magistrát navíc netuší, komu vlastně peníze každý měsíc posílá. Vlastnická struktura firmy, která Škodův palác vlastní, je totiž nepřehledná. "Se zmíněnou slevou přišel pán s plnou mocí a anglickým pasem. Naše zjištění tedy 'končí' v Anglii," řekl Richter k procesu hledání "neviditelných" majitelů budovy v různých dostupných obchodních rejstřících.

Pražané se však podle něj nemusí obávat, že by úředníci neměli - lidově řečeno - kde sedět, a občané by museli jezdit jinam. "Stěhovat úředníky nechceme, lidé si už na Škodův palác zvykli," řekl Richter.