Pizza a kebab na místě farmářských trhů leckoho zarazily. Stánek nakonec neotevřel. | foto: Zuzana Hamanová , Metro.cz

Stánky na Andělu jsou za pakatel. Radnice má na podobu tržiště malý vliv

  • 7
Ač jsou farmářské trhy u Pražanů stále ve větší oblibě, stánky na Andělu se pronajímají za směšné částky. Radnice Prahy 5 má na podobu tržiště minimální vliv a návštěvníci trhů se občas dočkají kuriózních situací.

Na Andělu se na přelomu roku objevil nový stánek s kebabem a pizzou. Nikdo z radnice Prahy 5 neměl tušení, kde se tam vzal. Ukázalo se ale, že radní hlavního města Libor Hadrava (ANO) o tom věděl poměrně dost. Místo, kde stánek stál, totiž pronajal společnosti Zyos magistrát. A to za hubičku.

Pozornost vzbudil i fakt, že jednatel společnosti Miroslav Kubeš je manželem Hadravovy asistentky. Pronájem byl sjednán v rámci akce Pomoc dětem a veteránům, nad kterou převzal radní záštitu. I přesto, že se nakonec nekonala, se stánek na Andělu objevil, ač neotevřel.

„Občané se na nás začali obracet s tím, co jsme si to zase vymysleli. Jak je možné, že jsme tam takovou hrůzu postavili,“ popisuje Radek Klíma (TOP 09), starosta Prahy 5. Stánek byl sice na naléhání městské části po týdnu odstraněn, ale starosta se bojí, aby se podobná situace neopakovala. Výhrady má i k výši pronájmu.

Podle Hadravy byl plánovaný měsíční provoz stánku určen na dobročinné účely a tomu odpovídala i cena. „Jistě každý pochopí, že mezi nájmem za pravidelné podnikání a charitativní akcí je logický rozdíl,“ vysvětluje.

O vztahu mezi jednatelem společnosti a svou asistentkou věděl. Akci se rozhodl podpořit proto, že je Kubeš příslušníkem aktivních záloh Armády České republiky a trvale vojenské veterány podporuje. Zisk z prodeje občerstvení měl být podle radního použit na podporu Spolku Vlčí máky a Klokánku Hostivice.

Zyos měl za prodejní místo denně platit 12 korun za metr čtvereční. Takto nízká cena ale není na Andělu nic neobvyklého. Podle starosty pronajímá za stejnou částku Technická správa komunikací (TSK) prodejní místa i společnosti Lucky Service, která zajišťuje organizaci tamních farmářských trhů.

Přitom třeba provozovatelky stánku s párky v rohlíku, který stojí asi o pět metrů dál a byl vysoutěžen ve veřejné soutěži, platí za metr čtvereční téměř stokrát víc. Provozovatelé trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad za 22 stánků zaplatí měsíčně sto tisíc korun.

To v přepočtu na metr čtvereční za jeden den vychází přibližně na šestinásobek smíchovských cen. Podle zástupce starosty Prahy 5 Jana Smetany (ČSSD) by TSK měla na Andělu vysoutěžit co nejvyšší nájemné. „Stávající cena je na tomto místě neadekvátní,“ tvrdí. Městská část paradoxně firmě za provozování trhů ještě platí. Podle smlouvy z roku 2013 ji dotuje částkou 65 tisíc korun ročně.

Tahanice o křižovatku

V dalším stánku, který dělá městské části vrásky, se na rohu u McDonaldu prodávají květiny. Tady je příběh ale trochu jiný. Stavební úřad nařídil už v roce 2011 jeho odstranění, zatím to však nikdo neprovedl.

„Existuje takový trik ve stavebním zákoně. Majitel jednoduše prodá stánek někomu jinému a celé řízení o jeho odstranění musí začít nanovo,“ vysvětluje Smetana.

Problémy měla radnice i s mobilní kanceláří, která sloužila jako pobočka úřadu Prahy 5. Její provoz radnice ukončila a chtěla ji z Anděla odstranit. TSK nicméně oznámila záměr pronajmout kancelář společnosti Marlyle na celý další rok. Nakonec ale TSK ustoupila, z nájemní smlouvy sešlo a mobilní kancelář tak bude zřejmě odstraněna.

Problém je podle radnice v tom, že celá křižovatka i pěší zóna nejsou ve správě městské části, ale TSK, která spadá pod magistrát. Vedení Prahy 5 má podle starosty jen minimální vliv na to, co se tam objeví. Již od roku 2011 se tak snaží, aby celý prostor přešel pod jejich správu. Narážejí ale prý na neochotu magistrátu.

„Pěší zóna má bezesporu celoměstský význam, a proto o jejím převedení do správy městské části neuvažujeme,“ vysvětluje Hadrava. Radní ale souhlasí, že stav na Andělu není dlouhodobě udržitelný, a zasazuje se o jeho zlepšení.

Farmářské trhy ale Anděl jen tak neopustí. „Chceme počet stánků pouze omezit. Nejde nám o úplné uzavření trhu, protože lidé jsou na něj zvyklí,“ říká Klíma. Část trhu chce proto Praha 5 přesunout na nedaleké náměstí 14. října.