Nový systém proplácení jízdného přináší nečekané problémy. Ilustrační foto

Nový systém proplácení jízdného přináší nečekané problémy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Proplácení žákovského jízdného provázejí zmatky, chybu udělal kraj

  • 1
Žákovské jízdné není už ve středních Čechách automaticky zadarmo, o jeho proplacení musí studenti kraj zpětně požádat. Což zatěžuje dalším papírováním nejenom krajský úřad, ale i jednotlivé školy. Kromě toho se objevily i první problémy, které způsobila chybná informace o zpětném dokládání využitých jízdenek.

Byl to bonus pro mladé Středočechy, který pomohl Davidu Rathovi a sociálním demokratům před dvěma roky vyhrát v kraji volby.

Nyní se ze žákovského jízdného stala komplikovaná byrokratická záležitost. Dokonce natolik složitá, že zmátla i úředníky kraje, kteří mají tyto předpisy na starosti.

V uplynulých týdnech volali na krajský úřad rozčilení ředitelé středočeských škol. Nechápali, proč mají žáci k potvrzení o školní docházce, což je nová podmínka pro proplacení jízdného, dokládat i jednotlivé jízdenky za každý půlrok.

Krajský úřad přitom nic takového nechtěl. Omylem však tyto informace zveřejnil na svém webu a rozeslal jednotlivým školám.

"K podání mylné informace došlo bohužel špatnou komunikací mezi úředníky odboru dopravy a školství. Ředitele škol obešleme omluvným dopisem," přiznala MF DNES mluvčí kraje Berill Mascheková.

Školám vadí komplikovaná úředničina

Někteří ředitelé jsou rozčarováni z agendy, kterou jim nový způsob poskytování žákovského jízdného přináší. Od loňského září až do letošního léta ho kraj poskytoval automaticky zdarma.

Nyní musí studenti vyplnit dva formuláře, do 15. října kraj upozornit, že o proplacení budou žádat, a ještě doložit školou potvrzené záznamy o školní docházce.

ZMATKY KOLEM JÍZDENEK

Podle radního Milana Němce rozeslal odbor školství krajského úřadu během prázdnin ředitelům škol informace, které se týkaly změn v poskytování žákovského jízdného. O jízdenkách v nich nic nebylo. Dopravní odbor kraje ale umístil na krajský web informaci, že jízdenky jsou zapotřebí. Odbor školství si proto myslel, že se spletl, a ředitelům škol rozeslal další dopis, že jízdenky je nutné předkládat. Na chybu před několika dny upozornil radní Milan Němec. Kraj se ředitelům škol omluví.

Pro učitele je to administrativa navíc. "Školu to samozřejmě zatíží. Naší výhodou je elektronická třídní kniha, ze které můžeme na konci pololetí docházku velmi snadno určit. Velký problém to však musí být ve školách, kde mají klasickou třídní knihu," prohlásil ředitel 2. základní školy v Berouně Pavel Herold.

Ředitelka Renáta Vícová z Obchodní akademie v Mladé Boleslavi v tom problém nevidí. "Žáky jsme informovali na webu a taky s nimi mluvili třídní učitelé. Ti budou mít také na starosti potvrzení docházky na konci pololetí. Domnívám se, že by to nemělo přinést važnější problémy," dodala.

Případ s jízdenkami však ukazuje, že to tak jednoduché být nemusí. "Byl to zmatek. Ředitelé škol volali na krajský úřad. Celou věc znesnadnil také fakt, že na základě dezinformace oddělení dopravy poslal odbor školství mylnou informaci dál," řekl středočeský radní a současně ředitel mělnické základní školy Milan Němec. Právě on omyl odhalil.

Některým ředitelům škol vadí žákovské jízdné z principu. "Děti by se neměly učit, že něco dostanou v životě zadarmo, je to nevýchovné. Peníze na jízdné by se měly využít jinak," uvedl Tomáš Hlaváč, ředitel Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Příbrami.