Petero, styď se! Lidé protestovali před úřadem proti „zapáchající“ firmě

  • 0
Středočeský kraj žádá ministerstvo pro místní rozvoj o urychlené rozhodnutí, které se týká jeho údajné podjatosti v kauze nymburské společnosti Azos CZ. Ta podle místních obtěžuje okolí zápachem. Před krajským úřadem v pondělí protestovali někteří z nich.

„Petero, styď se, jestli víš, co to je,“ nebo „Stoprocentní kvalita z Azosu? Rakovina“. Asi dvacítka lidí se v pondělí hodinu po poledni sešla s transparenty před budovou Středočeského krajského úřadu, kde se koná poslední jednání zastupitelstva před říjnovými krajskými volbami.

„Jsme tady proto, aby pan hejtman věděl, že jsme tady. Podali jsme předběžné opatření k zastavení Azosu, nevím, zda nás kraj podpoří,“ uvedla během demonstrace předsedkyně spolku občanů Permanent z Nymburka Miroslava Štěrbová a dodala: „Budeme pokračovat díky naší advokátní kanceláři a díky ní vyhrajeme.“

Nymburští občané, někteří oblečení do ochranných obleků, rozdávali kolemjdoucím letáky a přes megafon se dovolávali přítomnosti středočeského hejtmana Miloše Petery (ČSSD), který mezitím v prvním patře budovy kraje řídí jednání zastupitelstva. Mezi demonstranty zatím nedorazil, na demonstraci se jen krátce objevila šéfka odboru kanceláře hejtmana Markéta Tomčíková.

Demonstrace proti nymburské zinkovně Azos byla ohlášena již ráno, když před krajskými zastupiteli vystoupili dva nymburští občané, aby zástupce kraje informovali o novinkách v kauze.

Mysleli jsme, že jste tady pro nás, je to zklamání

Připomněli, že poprvé měli své vystoupení podpořeno více než tisícovkou podpisů nymburských občanů, tentokrát před zastupitele předstoupili proto, že situace ve městě se nijak nemění.

„Z pohledu občanů je výsledek nulový. Skládají se po pětistovce na drahé právní služby, protože v pomoc od politiků už nedoufají. Je to jenom hra úřadů,“ uvedl jeden z demonstrantů. „S našimi protesty nekončíme, nic jiného nám nezbývá.“

Na jeho vystoupení posléze navázal jeden ze členů spolku Permanent Jaroslav Štencl a připomněl, že firma nedávno požádala prostřednictvím IPPC o zvětšení linky, Štencl podle svých slov očekává, že brzy zažádá o další.

„Je vidět, že snaha kraje nemá moc smysl. Mluvil jsem s jedním z nejvyšších politiků, zda mě může dostat do vlády, před poslance. Sdělil mi, že ve vládě nám nikdo nepomůže, že si máme najmout dobré právníky a ten spor vyhrát. To je pro mě zklamání, myslel jsem, že vy jste tady pro nás,“ sdělil zastupitelům Štencl a přečetl pak ještě část zprávy Státního zdravotního ústavu o vyhodnocení vlivu na možné znečištění ovzduší.

Podle Štencla se vztahuje i na Nymburk. Ve zprávě se prý mimo jiné konstatuje, že občané nymburského Zálabí vnímají více než polovinu roku silný až velmi silný zápach. Tato situace u nich pak vyvolává stres a významně poškozuje kvalitu jejich života „a je provázena souborem zdravotních symptomů typických pro zátěž pachovými látkami. Mechanismus vzniku zdravotních potíží není založen na toxicitě přítomných látek, ale na ovlivnění center mozku a psychosomatické reakci,“ citoval Štencl ze zprávy.

Hejtman Miloš Petera (ČSSD) na jeho vystoupení reagoval výčtem úkonů, které krajský úřad v případu Azosu již učinil. Zmínil měření provedené krajským úřadem, uvedl, že došlo k převedení stavebního řízení z Nymburka do Kolína.

„Krajský úřad udělil firmě několik pokut, bylo provedeno měření, úřad vydal rozhodnutí o zastavení výroby. Společnost v důsledku posledních kroků prohlásila krajský úřad za podjatý, nyní má rozhodnout ministerstvo pro místní rozvoj,“ uvedl Petera a dodal, že ministerstvo jejich rozhodnutí o zastavení výroby zamítlo a vrátilo jej zpět úřadu. Protože ale na ministerstvu leží i zmíněná podjatost, musí se dle Petery nejdříve rozhodnout právě o ní.

„Čeká se na rozhodnutí pro ministerstvo pro místní rozvoj ve věci podjatosti. Pokud to přesune na jiný krajský úřad, vše se na několik měsíců zastaví, aby se nový úřad s problematikou seznámil,“ řekl dále Petera a dodal, že firma využívá všech právních kliček, a vše se tak dostává do začarovaného kruhu státních orgánů. Kraj poté přijal usnesení, že žádá ministerstvo pro místní rozvoj o urychlené rozhodnutí ve věci podjatosti krajského úřadu.

Sama firma se k demostraci či správnímu řízení vyjádřit nechce.

„Nebudeme v době předvolebních klání komentovat informace týkající se správních řízení se společností AZOS CZ, které navíc neobsahují žádný věcný posun,“ uvedl mluvčí Karel Samec.