Přes 500 lidí přišlo na demonstraci a meeting proti plánům postavit na řece...

Přes 500 lidí přišlo na demonstraci a meeting proti plánům postavit na řece Berounce u obce Roztoky na Křivoklátsku přehradu. Na snímku starostka Roztok Lenka Peterková před místem, kde by nádrž mohla být. | foto:  František Vlček, MAFRA

Desítky domů by musely pryč. Na Křivoklátsku bojují proti přehradě

  • 18
Obyvatelé Roztok i dalších obcí na Křivoklátsku bojují proti chystané stavbě přehrady na řece Berounce. Právě Roztoky na horním toku Berounky totiž patří mezi čtveřici míst, kde se stavba asi čtyčicet metrů vysoké přehrady zvažuje. Dalšími jsou Branov, Nazabudice a Čertova Skála.

Obyvatelé dotčených oblastí se v sobotu po každoročním úklidu okolí Berounky sešli u jezu v Roztokách, aby proti stavbě hráze protestovali. Nelíbí se jim, že by vodní dílo zničilo zdejší chráněnou krajinu a také desítky nemovitostí. Někteří lidé by se museli vystěhovat.

Na sobotní akci dorazilo přes 500 lidí, kteří si kromě informací o stavbě přehrady vyslechli také písně Romana Horkého z kapely Kamelot. „Nebudu dnes na konci písně křičet zachraňte koně, ale zachraňte Berounku. Je to hrozné zvěrstvo, co vám tady chtějí udělat,“ kritizoval Horký.

Výstavbu přehrady hájí Povodí Vltavy, pomohla by chránit obce a města na dolním toku před povodněmi. I tam záměr hájí. „Stavba by měla smysl. Mohla by pro nás znamenat podle všeho jedinou možnou ochranu proti povodním, které nás už několikrát tvrdě postihly,“ uvedla starostka Srbska Svatava Biskupová.

Stavba za pět miliard

Přehrada by měla chránit tisíce lidí v okolí řeky. „Pod tímto vodním dílem až po soutok s Vltavou by bylo ochráněno přes 3­ 300 obyvatel,“ říká generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Zároveň Berounka ovlivňuje povodně v Praze, protože se vlévá do Vltavy. Přehrada by také chránila majetek v hodnotě téměř 30 miliard korun, její stavba by přišla na pět miliard, uvádí Povodí Vltavy ve studii díla.

Podle vodohospodářů má jít o takzvanou retenční nádrž, která by vodu zadržovala jen v případě povodní, neměla by být napuštěna dlouhodobě.

„Přesto by došlo k zatopení především rekreačních objektů a k poničení části chráněné přírody, Křivoklátsko je chráněnou krajinnou oblastí a také rezervací UNESCO,“ řekla MF DNES starostka Roztok Lenka Peterková.

V případě napuštění při povodni odpovídající stoleté vodě se zatopila plocha o rozloze až tisíc hektarů. To by přímo zničilo desítky nemovitostí, ceny dalších by to výrazně snížilo. Také by se to dotklo zdejší malebné přírody, v zatopených místech by navíc vznikaly bahnité plochy a zároveň s tím i hejna nechtěných komárů.

To se zdejších lidem nelíbí, proto začali hromadně podepisovat petici. „Za čtyři týdny jsme posbírali pět tisíc podpisů pod první petici,“ říká předseda petičního výboru Stanislav Kužel. Petice putovala na ministerstvo zemědělství. Zároveň zástupci 25 obcí podél řeky v úseku od Liblína po Nižbor předali nesouhlasné stanovisko středočeskému hejtmanství a ministrům životního prostředí a zemědělství.

17. dubna 2016

Nyní vznikla i druhá petice, která již má rovněž kolem čtyř tisíc podpisů. „V sobotu jsme na ni získali další stovky podpisů,“ doplňuje starostka Peterková. Obce chtějí stavbě zcela zabránit. „Chceme nyní vstoupit do jednání s dotčenými úřady i s krajem, abychom je přesvědčili, že vznik takového díla není řešením, které ochrání dolní část Berounky před povodněmi,“ řekla Peterková.

Proti přehradě je i ministerstvo životního prostředí, ministr Richard Brabec to řekl účastníkům sobotního protestu. „Neumíme si ani představit, že by přehrada na Berounce v této části byla akceptovatelná. Mělo by to zásadní dopad na ochranu přírody a zdejší krajinu,“ uvedl Brabec.