Na archivní fotografii z roku 2002 je vidět příprava kozárovického valu. Pod stroji je kamení, stavební suť a další nevhodný materiál. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Starosta Zálezlic chce kvůli špatně postavené hrázi podat trestní oznámení

  • 4
Starosta Zálezlic, kde objevili v protipovodňové hrázi místo písku a jílu stavební suť, chce kvůli použití špatného materiálu při stavbě valu podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle jeho slov může dojít k obecnému ohrožení obyvatel, pokud se situace nebude řešit.

"Pokud se ta hráz neopraví celá a neprošetří se to, musíme to udělat. Víme, že může dojít k obecnému ohrožení," vysvětlil starosta obce Jiří Čížek. S oznámením bude čekat, dokud nedostane písemné podklady z kontrol, které se na hrázi uskutečnily.

Skutečnost, že hráz z roku 2002 chránící část obce Kozárovice obsahuje místo kvalitního materiálu stavební suť, rozbité dlaždice a dokonce třeba i jídelní příbor, zjistili představitelé radnice při opravách po červnové povodni (více čtěte zde).

Stavební firma, která val před jedenácti lety vybudovala, začala podle starosty Čížka na místě pracovat už v pondělí ráno, i když věděla, že se čeká ještě na soudního znalce. Navíc podle něj zmizel i původně připravený vadný materiál na opravu hráze. Místo něj stavební společnost údajně dovezla nový.

Majitel firmy Dalibor Řehák však toto tvrzení odmítá. Hráz se podle něj jen připravuje tak, aby se dalo začít stavět. "Jenom odebíráme věci, které zbyly po rozplavené hrázi a které se mají podle projektu odvézt pryč. A ani jsme nic nového nepřivezli. Já se domnívám, že pan starosta lže," řekl.

Do sporu se chystá vložit i vlastník hráze, tedy Povodí Vltavy. Hodlá svou vlastní cestou prověřit pevnost hráze, jejíž oprava v roce 2002 stála tři miliony korun.

Záměrné použití špatného materiálu se dokazuje těžko

Při pondělní prohlídce kozárovické hráze našel soudní znalec Oldřich Kretek i další nedostatky. Jestli za ně také může vadný materiál, nechce bez podrobnějších analýz zatím říct. I tak však tvrdí, že by u protipovodňové hráze čekal lepší materiál.

"S něčím podobným už jsem se setkal. Děje se to třeba v případě, kdy se doplňují hráze u rybníků a naveze se tam, co se najde, tedy právě třeba zbytky cihel nebo stavební suť," uvedl znalec.

U ochranné hráze, která vznikla po povodních, by se však podle jeho slov něco takového objevit nemělo. "V takovém případě bych předpokládal, že se bude stavět odpovědně a kvalitně," dodal Kretek.

Následná oprava se podle něj určitě neobejde bez podrobného průzkumu celé hráze, který odhalí případné další vady. Každopádně to prý nebude ani jednoduchá, ani levná záležitost.

A jak se může nekvalitní materiál do hráze podle jeho názoru dostat? "Někdy je to zanedbání výběru stavebních hmot, někdy je to zanedbání dohledu nebo dozoru nad prováděním stavby. A někdy to samozřejmě může být i záměr. Suť je dostupnější materiál a vychází levněji," uzavřel Kretek.

Podle jeho slov je však velice složité zjistit takové věci zpětně.

22. července 2013