Modré zóny se budou rozšiřovat z centra Prahy do dalších čtvrtí. (Ilustrační snímek)

Modré zóny se budou rozšiřovat z centra Prahy do dalších čtvrtí. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Modré zóny v Praze se rozšiřují, město začalo hledat správce automatů

  • 111
Vedení Prahy chce najít provozovatele parkovacích automatů pro chystané zóny placeného stání na Smíchově, v Dejvicích, Jarově a na Jižním Městě. Podmínky soutěže ale zpřísňovat nebude, ačkoliv současní provozovatelé z automatů mají vyšší příjmy, než město - to získalo 50 milionů, firmy dohromady 70.

Loni řidiči do strojů naházeli 330 milionů, z nich městu připadlo padesát, dva provozovatelé pak získali dohromady 70 milionů. Zbytek "spolkly" městské firmy jako třeba TSK.

Peníze pobírají firmy za to, že automaty před lety nakoupily, dohlížejí na to, aby fungovaly, vybírají z nich peníze a doplňují papír. Ukládají to smlouvy z roku 2007, uzavřené na deset let. Na příliš vysoké příjmy firem upozorňují některá občanská sdružení. Magistrát jejich kritiku odmítá.

Nyní bude město rozhodovat o tom, kdo bude automaty provozovat v nových zónách na Smíchově, v Dejvicích, na Jarově a Jižním Městě. Že by nějak zpřísnil podmínky pro nové správce, však neuvažuje.

"Chystáme se vypsat standardní výběrové řízení na provozovatele. Doufáme, že nabídnou nižší ceny, než jsou tyto," podotkl radní pro dopravu Josef Nosek. Doplnil, že rada zatím neřešila případnou změnu smluv s firmami Vinci Park CZ a Activ Parking.

Podezřelá zakázka, podezřelé odměny

"Posuzovat náklady těchto společností je komplikované, ale pokud by výběrové řízení proběhlo otevřeně, mohla být cena jistě nižší," uvedl Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat. Poukazoval tak na to, že v roce 2007 se zakázkou zabýval antimonopolní úřad. Nakonec dal za pravdu magistrátu a uzavření smluv posvětil.

"Pokud se nemýlím, tak se peníze dělí přibližně na třetiny mezi firmy, magistrát a městské části," podotkl Nosek. Pravidla jsou však mnohem komplikovanější.

Například v Praze 1 činily loni příjmy z parkovného z automatů 60,5 milionu korun. Vinci Park CZ si za údržbu nárokovala 13 milionů. Zato v sedmém obvodu činily příjmy 22,3 milionu a tatáž společnost si nárokovala 18,9 milionu. Obě firmy mají kromě provozu automatů zajišťovat i dopravní značky. Další peníze dává magistrát Technické správě komunikací a městským částem, které vyčleňují pracoviště pro evidenci a výdej parkovacích karet rezidentům.

Zisk z modrých, oranžových a zelených zón po odečtení všech nákladů si dělí na půl příslušná radnice s magistrátem. Ten pak ještě dává víc než polovinu svého příjmu městské policii.

Současný systém zón funguje od roku 2008. Rozšířen by podle plánu měl být začátkem příštího roku. Rezidenti mohou parkovat za 700 korun ročně, ostatní platí za každou hodinu.