Sloni slavili melounovým dortem. První přišel do Prahy před 80 lety

  • 3
První slon přišel do pražské zoologické zahrady přesně před osmdesáti lety, jmenoval se Baby a přicestoval z Cejlonu. Proto se v neděli v Údolí slonů slavilo. Sloni dostali obří melounový dort. A zkrátka nepřišli ani návštěvníci. I oni mohli šťavnaté melouny ochutnat.

Stádo slonů, které od letošního jara obývá nový sloninec v horní části zahrady, si při příležitosti oslav osmdesáti let chovu slonů v pražské zoo, se opravdu pomělo. Na hromadě z vrbových větví, sena a mladého bambusu se totiž skvěla číslice 80 složená z banánů, jablek, mrkví a především melounů.

Jako první si to k ní namířily nejstarší slonice Shanti a Gulab, z mladších se odvážila přidat pouze Janita původem ze Šrí Lanky. Zbylé čtyři samice včetně v lednu narozené sloní slečny Sity se zpočátku držely v uctivé vzdálenosti a sbíraly jen to, co z hromady představující dort sem tam odpadlo.

Po chvíli se však i ony opatrně přiloudaly k melounové hostině a začaly si pochutnávat. Aniž by tušily, proč vlastně tuto dobrotu v neděli hodinu po poledni dostaly.

"Přesně před osmdesáti lety přišel do pražské zoo první slon - samec jménem Baby. Byl to slon indický a přicestoval z Cejlonu," řekl mluvčí pražské zoo Michal Šťastný. Podle jeho slov byl zpočátku velice mírný a přátelský, a tak mohl s chovatelem klidně chodit po celém areálu zahrady.

"Zpočátku obýval malý pavilonek, jenž stál v místech současné expozice lemurů kata nedaleko hlavního vchodu. Jak však rostl a sílil, tak se jednoho dne stalo, že se z něj proboural ven," popsal počátky chovu slonů v pražské zoo Šťastný.

Sloní stádo je soudržné, byť sloni pocházejí z různých zemí

Trojská zahrada se v 70. letech pustila do stavby velkého a nákladného Pavilonu velkých savců. "Tady jsme je chovali podle zvyklostí té doby. Sloni byli chováni víceméně jednotlivě, vázali se řetězy a život ve stádě simuloval v podstatě jen kontakt s chovateli," vysvětlil pracovník zahrady Petr Velenský.

Sloni v Zoo Praha

  • Červenec 1933 - do Zoo Praha přichází první slon, který je zároveň prvním slonem v československých zoo: samec slona indického jménem Baby
  • Počátek 70. let - se pražští sloni stěhují do Pavilonu velkých savců, ve kterém žili až do otevření nového Údolí slonů letos na jaře
  • Rok 1966 - do pražské zoo přichází slonice Gulab, která žije v trojské zahradě ze všech slonů nejdéle, zažila všechny dosavadní sloní pavilony
  • Rok 2013 - znamenal v chovu slonů v Zoo Praha zásadní změnu. Sloni se přestěhovali do nového komplexu Údolí slonů, ve kterém se povedlo sestavit největší stádo v České republice, čítající nyní 8 zvířat
  • Únor 2013 - se narodilo vůbec první slůně v historii pražské zoo, samička Sita

Starý pavilon sloni užívali až do letošního roku, kdy zahrada slavnostně otevřela nový sloninec za téměř půl miliardy korun (více čtěte zde) a také nové velké výběhy. "Tady už probíhá moderní chov slonů. Zvířata tu mohou žít v podstatě jako ve volné přírodě se stejnými zákonitostmi a řádem," dodal Velenský.

Sloní stádo, které čítá v současné době celkem osm slonů, je podle něj soudržné. A to i přesto, že jej tvoří dvě původní samice a jeden samec z pražské zoo, dvě samice ze Srí Lanky a dvě samice z holandského Rotterdamu, z nichž jedné se po příchodu do Prahy narodilo mládě.

"Nejlepší vztahy mezi sebou mají nově příchozí slonice, které jsou spolu prakticky dvacet čtyři hodin denně. Pražské slonice se ze stáda stále trochu vyčleňují, právě proto, že dříve nebyly zvyklé žít ve stádu. Proto je i nadále necháváme v noci od zbylých slonic oddělené," řekl k tomu vrchní chovatel slonů Jiří Javůrek.

Osmdesát let chovu slonů v Praze mohli návštěvníci v neděli oslavit také na palubě sloního parníku. Nejlepší loď z flotily Pražské paroplavební společnosti Vltava vyplouvala z Kampy na Štvanici. Jedna plavba stála 100 korun. Celý výtěžek benefičních plaveb poputuje na povodňové konto Zoo Praha.