V Mladé Boleslavi mají pejskaři k dispozici speciální park, kde mohou jejich mazlíčci běhat bez vodítka.

V Mladé Boleslavi mají pejskaři k dispozici speciální park, kde mohou jejich mazlíčci běhat bez vodítka. | foto: Dan Materna, MAFRA

Psí mapa: Nejvíc jich najdete v Kladně, v Berouně pak vyjdou nejdráž

  • 15
Nejvíc psů ve středních Čechách je registrovaných na Kladensku, téměř sedm tisíc, na opačném konci žebříčku jsou třeba Poděbrady a Benešov se zhruba půldruhým tisícem. Zatímco některé radnice místy rozšiřují plochy pro volné pobíhání, třeba v Příbrami psí louky zatím chybí.

Přesná čísla jsou jedinou relevantní statistickou kolonkou, počet majitelů je zavádějící, často má jeden více zvířat najednou. Úřady rovněž nemají přehled o četnosti plemen. Ve městech většinou převládají menší, jako jsou jezevčíci, pudlové či malí kříženci. Výjimky se ovšem najdou.

„U nás na sídlišti měli léta v panelákovém bytě dva pořádně rostlé vlčáky,“ říká majitelka jorkšíra z Příbrami.

Pokud chce mít někdo ve městě psa, musí se o něj nejen starat, ale je za něj rovněž zodpovědný. Tak zdůvodňuje příbramský starosta Jindřich Vařeka akci, kterou s kolegy na radnici spustili letos v září.

Ve spolupráci s městskou policií vyhlásili takzvanou psí amnestii. „Obyvatelé, kteří neměli přihlášeného psa nebo dlužili na poplatcích, měli možnost to napravit bez dalšího postihu,“ vysvětluje mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová.

Celé září policisté v okresním městě kontrolovali majitele na ulicích. „Sledovali, zda dodržují stanovená pravidla, uklízí exkrementy a nepouštějí psa takzvaně na volno,“ prozradila Svobodová.

Přestupky řeší strážníci napomenutím případně blokovou pokutou, která v kraji začíná na 500 korunách.

Tisíce za poplatky a lékaře

Psi dle většiny městských vyhlášek nesmějí volně pobíhat na ulicích a veřejných prostranstvích, zvíře musí být na vodítku. Povoleno není ani vodění psů na dětská hřiště, pískoviště, sportoviště a plochy určené k rekreaci.

Psi v kraji

  • Počet registrovaných zvířat

Kladno 6 600
Mladá Boleslav 2 779
Příbram 2 973
Kutná Hora 1 967
Beroun 1 698

  • Pouze počet majitelů uvádějí

Benešov 1 306
Rakovník 1 392
Poděbrady 1 077

  • Poplatky za psa

Mladá Boleslav 1 000 Kč za jednoho psa, 500 Kč za jednoho psa chovaného v rodinném domku

Kladno 800 Kč, v rodinném domě je základní sazba 120 Kč

Příbram 900 Kč a za dalšího 1 350 Kč, v rodinných domech 500 Kč, za každého dalšího 900 Kč

Kutná Hora 700 Kč a 1 200 Kč za dalšího, v rodinných domech 300 Kč a 700 Kč za dalšího

Rakovník 800 Kč a 1 200 za dalšího, v rodinných domech 360 Kč a 540 Kč za dalšího

Beroun 1 000 Kč a 1 500 Kč za dalšího, v rodinných domech 400 Kč.

  • Úlevy

Města poskytují slevy na platbách důchodcům, invalidům a poživatelům vdovského důchodu.

Z větších měst se pro vyhrazené prostory už dříve rozhodli v Mladé Boleslavi.

„Psí park se nachází nedaleko polikliniky Modrá hvězda, kde mohou zvířata pobíhat bez vodítka. V současnosti město zvažuje vybudování dalšího podobného areálu v lokalitě Na Slovance,“ upozorňuje na plánovanou novinku pro pejskaře mluvčí mladoboleslavského magistrátu Hana Koišová.

Místa pro běhání mají pro psy i v Kladně. „Velmi oblíbené jsou psí loučky v Sítenském údolí a oplocená loučka s výcvikovými prvky v parku u Kročehlavského rybníka,“ podotýká mluvčí kladenského magistrátu Lenka Růžková.

Na možnost takové volnosti zatím musí zapomenout pejskaři z Kutné Hory, Příbrami nebo Benešova.

S poplatky za registraci je to rovněž různé. Například v Mladé Boleslavi se za čtyřnohé miláčky platí totožná taxa už od začátku devadesátých let minulého století.

Pes vyjde na tisícovku, v rodinném domku na polovinu. A podle vyjádření vedení města zatím v následujícím roce poplatek zvyšovat nebudou. „Není to v plánu. Těsně před sametovou revolucí se platilo za psa v bytě ve městě 480 korun a v příměstských částech 60 korun,“ uvedla pro srovnání Hana Koišová.

Příbramští chovatelé sice za jedno zvíře nechají v městské pokladně jen 900 korun, ale případný další pes už je vyjde na 1 350 korun.

Vlastnit psa znamená také starat se o jeho zdravotní stav, zejména jej chránit před přenosnými chorobami. Za péči majitel opět zaplatí stovky až tisíce. „Základní vakcinace je za 480 korun,“ říká lékařka z kladenské veterinární kliniky s tím, že o další pětistovku přijde ve dvanácti týdnech věku psa.

Kromě základních a v podstatě povinných úkonů, jako je očkování štěněte, nabízejí veterináři další péči. K nejdražším patří odstraňování zubního kamene, vyjde až na několik tisíc.

„Při akutních problémech vyjde výjezd zvěrolékaře na 400 až 600 korun,“ uvedla Dana Jindrová z příbramské Veterinární kliniky Na Zdaboři.