Kvůli možné výbušnině v pobočce banky policie uzavřela část Václavského...

Kvůli možné výbušnině v pobočce banky policie uzavřela část Václavského náměstí, Jindřišskou a Vodičkovu ulici v Praze | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Proč lupič nechal v bance bombu? Byl ve stresu, míní psycholožka

  • 13
Měl velký strach a byl zoufalý. Tak o muži, který ve středu zanechal v bance na pražském Václavském náměstí kufřík s bombou, mluví psycholožka. Policie po něm stále pátrá, v pátek by mohla sdělit nové informace jak o pachateli, tak o výbušnině.

Mám bombu, vyhrožoval ve středu lupič v bance na Václavském náměstí a mluvil pravdu. Podle dosavadních informací přinesl do banky v kufru čtyři kilogramy trhaviny.

"Vyšetřování nyní běží na plné obrátky. V pátek by mohli mít kriminalisté jasněji v tom, kde lupič výbušninu sehnal," sdělila policejní mluvčí Hana Jeřábková.

Možné je podle jejích slov i to, že ji vyrobil podomácku. Tak by mohlo být vysvětleno také to, proč kufr s výbušninou nechal na místě - mohl se totiž obávat případné exploze.

Policie byla jinak ve čtvrtek skoupá na informace.

"Dopadení viníka není vždy jednoduché, záleží na celé řadě okolností," upřesnila mluvčí, podle níž se policisté snaží pachatele vypátrat také pomocí kamerových záznamů z banky.

V tom má pražská policie zkušenosti, protože jen za posledních šest let musela řešit 181 případů, kdy někdo nahlásil uložení výbušniny v metropoli. Většinou policejní pyrotechnici místo prohledají a výbušninu nenajdou. Tuto středu bylo vše jinak, muž sice odešel bez peněz, ale výbušnina byla skutečná.

Že by se pachatel sám přiznal, je podle odborníků nepravděpodobné. "Podle toho, jak se situace vyvíjela, to vypadá, že se jednalo o nepromyšlený čin.

"Pachatel měl evidentně velký strach a z jeho chování je cítit až zoufalství. Velkou roli nejspíš sehrál stres. Nemyslím si, že by se chtěl nyní k činu přiznat, spíš naopak," řekla psycholožka Radana Štěpánková.

Sklo by létalo vzduchem

Středeční incident zaměstnal desítky lidí. Na místě byli kromě policistů také hasiči a záchranáři.

"Měli jsme na Václavském náměstí inspektora provozu, který by v případě výbuchu určoval a koordinoval příjezd všech našich složek," říká mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Výbuch čtyř kilogramů trhaviny by podle odborníka na výbušniny Jiřího Petříčka s největší pravděpodobností vysklil okna a vyrazil dveře banky. Zároveň by poškodil i výlohy okolních budov. Petříček to sdělil v České televizi.

Stanice Můstek na lince metra A byla během policejní akce evakuována. Zavřít musely také obchody v okolí banky.

Výbuchy v Praze

2. června 1990 vybuchla na Staroměstském náměstí trhavina. Poranila 18 lidí. Dodnes se neví, kdo za jejím umístěním stál.

9. srpna 1996 explodovala bomba v odpadkovém koši ve stanici metra Karlovo náměstí. Nikdo nebyl zraněn. Bombu ohlásil před výbuchem anonym.

6. září 1998 v Jilské ulici poranila výbušnina umístěná v odpadkovém koši dva turisty.

Pozn.: Jde o výběr událostí

"Přišli policisté, že máme zavřít. Tak jsme je poslechli. Za tu dobu, co jsme neměli otevřeno, jsme ale mohli prodat třicet pizz. Přišli jsme o kšeft," řekli MF DNES v pizzerii ve Vodičkově ulici, která přímo sousedí s bankou.

Přestože v bance ležela skutečná výbušnina, podle prodejců probíhala evakuace spíše v pozvolném tempu.

"Než jsme zavřeli, všichni naši hosté stihli v klidu zaplatit," popisoval na místě číšník z Café Boulevard.

Skutečné nálože pražští policisté naleznou jen málokdy. Pachatelé totiž většinou tašku s údajnou trhavinou na místě nenechávají.

Jako se to stalo v srpnu 2012, kdy neznámý muž nakráčel do banky v Praze 10 a požadoval od ženy za přepážkou peníze. Stejně jako při středečním incidentu mu pracovnice banky řekla, že žádné nemá. Muž následně z místa utekl.

Výbušniny jsou hlášeny na různých místech. Za poslední čtyři roky musel být evakuován IKEM v Krči, Obchodní centrum Nový Smíchov nebo Masarykovo nádraží.

19. března 2014