Záběr z příprav Pražského Quadriennale 2015

Záběr z příprav Pražského Quadriennale 2015 | foto: Pražské Quadriennale 2015

Pražské Quadriennale navštívilo už sto tisíc lidí, vrcholí o víkendu

  • 0
Tento víkend končí třináctý ročník přehlídky divadla a scénografie Quadriennale, která se v Praze koná jednou za čtyři roky. Poslední červnový víkend v Praze tak bude patřit divadlu a také zemím světa. Dosud na akci zavítalo přes sto tisíc návštěvníků.

Největší mezinárodní přehlídka divadla a scénografie u nás začala 18. června (psali jsme zde). Letošním tématem se stal Sdílený prostor: Hudba, Počasí, Politika. V rámci akce probíhají výstavy, vystoupení českých i zahraničních umělců a další doprovodný program v podobě přednášek a workshopů.

Základní informace

  •  Základní vstupné na PQ´15 je 300 Kč. Děti do 15 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma.
  • Návštěvníci mohou využít speciální slevové akce, které vznikají ve spolupráci s partnerskými divadly, galeriemi, muzei, festivaly a kiny nebo Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Každý, kdo na pokladně předloží jízdenku či Opencard, získá vstupné za polovinu. Stejně tak vstupenky z představení některých divadel zajistí poloviční vstupné.

Otevírací doba lokací na PQ´15: 18. – 28. června, 10 – 19 hodin.

Více informací o jednotlivých částech programu se dozvíte v programové brožuře a na www.pq.cz.

Během jednoho týdne na akci zavítalo přes sto tisíc návštěvníků a nápor je očekáván také poslední červnový víkend, kdy událost končí.

„Velmi nás těší zájem, který letošní Quadriennale vyvolalo nejen u široké veřejnosti, ale i u divadelních profesionálů. Návštěvnost jsme oproti minulému ročníku, kdy přišlo 40 tisíc lidí, více než zdvojnásobili,“ říká výkonná ředitelka Pražského Quadriennale 2015 Daniela Pařízková.

Podle Pařízkové za vysokou návštěvností stojí umístění v historickém centru města a pestrý program akce, který čítá přes 600 živých akcí a účast 78 zemí z celého světa.

Poslední víkend láká návštěvníky na výstavy 68 zemí světa.

„Jednotlivé expozice představují unikátní pojetí scénografické disciplíny a propojují se také s živými akcemi,“ uvedla Nikola Lörinczová za organizaci. 

Sekce zemí a regionů najdete v Colloredo-Mansfeldském paláci, Clam-Gallasově paláci, Pražské křižovatce, Kafkově domě, Topičově salónu, Betlémské kapli - Lapidáriu a ve veřejném prostoru centra Prahy.

V Topičově salonu se tak například představí polská Postapokalypsa. Instalace tam je vyplněna měnící se audiosférou, která je aktivní vůči lidské přítomnosti.

„Diváci v prostoru uslyší neustálý tok zpráv o počasí z různých míst a pohromách spojených s různými energetickými hrozbami a katastrofami, včetně Černobylu, Los Alamos a Fukušimy,“ uvedla Lörinczová.

Na výstavě Finska zase můžete zhlédnout Zvuk hudby (v krabici) a to v Colloredo-Mansfeldském paláci a na Ovocném trhu. Finové přetvořili dopravní kontejner na koncertní místnost, kde jsou hudební nástroje vystaveny extrémním změnám počasí: déšť střídá mráz, vedro zase záplavy nebo dokonce vichřici.

„Tóny hudebních nástrojů se pod vlivem počasí zabarvují a hudebníci jim musejí přizpůsobovat svou hru. Testovací skladbou, která zní ve zvukové krabici, je slavné Vivaldiho Čtvero ročních období,“ dodala Lörinczová. 

 V prostorách Galerie u Betlémské kaple lze navštívit živé akce v rámci experimentální výstavy Tvůrci. Umělci, včetně zahraničních, tam předvádějí gastronomické performance, které vychází ze známých divadelních her. Dramatické příběhy tak umožňují návštěvníkům nejenom zhlédnout, ale doslova si je vychutnat.

„V sobotu 27. června ve 14:30 si nenechte ujít netradiční představení řeckého scénografa Ekaviho Whitlock-Blundella, který se zaměřuje na zkoumání jídla jako materiálu a tvorbu kulinářských příběhů napříč různými médii,“ zve návštěvníky Lörinczová.