Kolaborantská skupina Svatováclavská rota vznikla v Unhošti v roce 1945.

Kolaborantská skupina Svatováclavská rota vznikla v Unhošti v roce 1945. | foto: Reprodukce z knihy Armády českých politiků

Radikálové se scházejí na sv. Václava, nejspíš ale oslavují fašistickou skupinu

  • 6
Tradiční zářijový pochod radikální pravice se léta konal v Kladně, letos projde Unhoští. Podle odborníků to může mít souvislost s připomenutím kolaborantské skupiny Svatováclavská rota, která tam vznikla roku 1945.

Pět let se středočeští ultrapravičáci z neoficiálního hnutí Autonomní nacionalisté tvářili, že si koncem září v Kladně připomínají odkaz svatého Václava, patrona českých zemí.

V projevech řečníků na takzvané Svatováclavské demonstraci mluvili o poselství významné postavy české historie. Odborníci na extremistická hnutí dlouho nevěděli, proč se pravicoví radikálové scházejí v Kladně právě 28. září, v Den české státnosti. Akce v minulosti patřila mezi nejvýznamnější tohoto druhu. Běžně se na ni sjíždělo na tři sta lidí.

Až letos možná pravý důvod vyšel najevo. Autonomní nacionalisté totiž tentokrát tradiční pochod ohlásili v Unhošti. Historici tuší, proč právě tady. V tomto městě se několik měsíců před koncem druhé světové války zformovala Svatováclavská rota, dobrovolnická skupina českých kolaborantů odhodlaná "bránit Protektorát Čechy a Morava proti bolševismu".

Že to může být pravý důvod pochodu, potvrdil MF DNES bývalý soudní znalec extremismu Miroslav Mareš.

"Do hlavy nikomu nevidím, ale tak to asi bude," míní expert z Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj "provalení" skutečného důvodu Svatováclavských pochodů Autonomních nacionalistů dokazuje jejich aktuální pokus o začlenění do celoevropského ultrapravicového hnutí.

"Středočeští radikálové se snaží přihlásit k myšlence bílé Evropy založené na křesťanských hodnotách, takzvané Pevnosti Evropa," domnívá se Mareš. Poukazuje tím na snahu nacionalistů z celého kontinentu sdružit se v projekt Zentropa, jednostranně reflektující evropskou kulturu a tradice. Po tom už volal jeden z iniciátorů kolaborantské Svatováclavské roty František Teuner.

Svatováclavská rota vznikla z rozkazu K. H. Franka

Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu připomíná, že ke vzniku roty dal rozkaz protektorátní velitel SS a policie Karl Hermann Frank.

SVATOVÁCLAVSKÁ ROTA

Dobrovolnická polovojenská skupina českých fašistů vznikla 5. března 1945 z rozkazu K. H. Franka.
Cvičila se v Unhošti na Kladensku. Nábor se konal mezi členy Kuratoria pro výchovu mládeže.
Smyslem Svatováclavské roty byla převýchova českého obyvatelstva podle cílů nacistické ideologie.
Na seznamu členů měla 170 jmen, výcvikem jich ale prošlo jen asi 80. Ostatní do Unhoště z neznámých důvodů nenastoupili. Branci kolaborantské jednotky nosili uniformy Vládního vojska doplněné o černou pásku s nápisem Svatováclavská rota na rukávu.
Podle historiků Němci nepočítali s jejím začleněním do wehrmachtu.

"Byla to smutná a trapná kapitola konce války," poznamenal expert. Podle něj velitel skupiny, fanatický český fašista a významný udavač Eduard Chalupa, naverboval kolem osmdesáti mladých lidí.

"Cvičili v unhošťských lázních Čeperka. Šlo převážně o ročníky 1920 až 1927. Až na hlavního instruktora, Němce Gerharda Beywela, neměl nikdo z nich bojovou zkušenost," poznamenal historik Pejčoch.

Z archivních materiálů vyplývá, že se kolaboranti při pochodových cvičeních Unhoští setkávali s nenávistnými pohledy místních. Rota nebyla nijak zvlášť vyzbrojena, disponovala jediným kulometem a každý dobrovolník měl četnickou karabinu a několik ručních granátů.

Ultrapravičáci pochod Unhoští ohlásili na neděli 26. září. V Kladně už byla všechna místa zabrána pro předvolební mítinky.

"Dva pořadatelé Jiří Bunda a Michal Glas z Kladna nám ohlásili účast sedmdesáti lidí," řekla MF DNES pracovnice unhošťské radnice Radka Urbanová.

Podle tajemníka radnice v Unhošti Marcela Černého město nemohlo jinak, než vzít akci radikálů na vědomí. "Dvakrát jsme ji zakázali, v původně oznámeném datu 28. září děláme slavnosti, 25. září Unhoští vede cyklistický závod handicapovaných," uvedl Černý.

Na shromáždění Autonomních nacionalistů se připravuje i policie. "Na místě budou specialisté na extremismus," řekla mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

Skupinu kolaborantů zlikvidovali kladenští povstalci

Vojenská skupina českých fašistů se v Unhošti na Kladensku zdržovala od 21. března do 5. května 1945, než do lázní na Čeperce přijel oddíl povstalců z Kladna pod vedením policisty Pertla a kolaboranti se bez jediného výstřelu vzdali.

Povstalci šli najisto, v rotě měli tajně nasazeného zvěda. Všechny fašistické rekruty odvedli do internačního tábora v Kladně.

Ještě předtím se velitel Svatováclavské roty Eduard Chalupa pokusil spálit všechny důkazy o jejích členech. "Zapomněl ale zničit list s jejich jmény, adresami a rodnými čísly," řekl Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu.

V poválečném vyšetřování kolaboranti tvrdili, že se do Svatováclavské roty dostali omylem. "Soudy jim vyměřily různé tresty. Nejhůře dopadli velitelé Teuner a Chalupa, dostali trest smrti. Později jim byl změněn na doživotí," dodal Pejčoch.