Bývalý starosta Prahy 11 Jiří Štyler

Bývalý starosta Prahy 11 Jiří Štyler | foto: Michal Šula, MAFRA

Radní Prahy 11 válčí mezi sebou, zbraní jsou vzájemné výzvy k rezignaci

  • 19
Spory ve vedení Prahy 11 možná způsobí, že bude městská část bez rady. Zatímco část zastupitelů volá po odvolání starosty Jiřího Štylera, jeho Hnutí pro Prahu 11 na oplátku vyzvalo k rezignaci dokonce celou radu.

Po volbách v roce 2014 byla Praha 11 brána jako příklad městské části, která se dokázala oprostit od problematické minulosti. Teď má však sídlo místní vlády spíše pověst rozhádané radnice.

Po několika vzájemných výzvách k rezignaci ve vedení Prahy 11 dokonce hrozí, že bude městská část bez rady.

První větší otřes zažila radnice Prahy 11 letos v březnu. Opozice tehdy s pomocí koaličních zastupitelů za ANO a TOP 09 odvolala radního Ladislava Kose z Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11) a na dalším zasedání jeho spolustraníci Šárku Zdeňkovou. Důvodem byla nespokojenost s prací obou radních.

Situaci ve vedení městské části to však nijak nevylepšilo. Spíše naopak. Minulý týden totiž vyzvaly zastupitelské kluby ANO a TOP 09 starostu Jiřího Štylera (HPP 11) k rezignaci. V pondělí vznesli zastupitelé Hnutí pro Prahu 11 stejný požadavek vůči celému vedení radnice.

„Jsme dlouhodobě nespokojení s působením Hnutí pro Prahu 11. U pana starosty nám vadí především jeho přístup ke koaličním partnerům a k vedení městské části,“ vysvětluje výzvu k rezignaci starosty radní za TOP 09 Jakub Lepš.

Zastupitelé Štylerovi vytýkají například soukromý dopis Evropské unii ohledně dostavby okruhu 511. V něm starosta odmítl urychlenou výstavbu okruhu, čímž měl podle TOP 09 i ANO jednat v rozporu s usnesením zastupitelstva. Problematické je také údajné protlačení politického článku do radničního časopisu Klíč. Vášně navíc stále budí starostovy výroky o možném odtržení Jižního Města od Prahy z počátku roku.

Podle Lepše je proto možné, že se na příštím zasedání zastupitelstva, které je naplánováno na 16. listopadu, bude o odvolání starosty hlasovat. „Uvidíme, zda se mezi zastupiteli najde dostatek hlasů,“ říká radní z TOP 09.

„Ať odstoupí celá rada“

Starosta Štyler kritiku odmítá. Ostatní koaliční partneři podle něj jen neunesli výsledky senátních voleb, ve kterých kandidáti ANO a TOP 09 prohráli souboj o senátorské křeslo se zmíněným odvolaným radním Ladislavem Kosem z Hnutí pro Prahu 11. „Obě strany se v zastupitelstvu spojují s kontroverzním exstarostou Daliborem Mlejnským (zastupitel za hnutí Jižní Město náš domov a bývalý starosta za ODS, pozn. red.), komunisty i ČSSD a svým působením nerespektují vůli voličů,“ dodává zastupitel za HPP 11 Aleš Kulhánek.

I proto v pondělí hnutí vyzvalo k rezignaci celé vedení městské části. „Torzo rady městské části neodpovídá výsledkům voleb a nemá důvěru zastupitelstva,“ píše se v prohlášení HPP 11.

Radní za TOP 09 však rezignovat nehodlají. Na příštím zastupitelstvu se tak bude možná odvolávat nejen starosta, ale i zbytek rady. Takové snahy už Praha 11 zažila několikrát. Nikdy se ale zatím nenašel dostatek hlasů k tomu, aby bylo odvolání starosty nebo rady zařazeno jako bod programu.

Klub ANO zatím případné odstoupení svých členů z rady přímo neodmítl. „Ani tuto cestu zatím nemohu zcela vyloučit,“ uvádí radní za ANO Jan Říčař.

Koalice ano, ale menšinová

Jednou z možností, jak spory ve vedení Prahy 11 řešit, je vznik nové koalice, která by vytvořila fungující radu. „Variant je několik. Budu je ale nejprve sdělovat těm, se kterými budu jednat,“ odmítl starosta Štyler přiblížit možná vyjednávání.

Podle TOP 09 připadá v úvahu v podstatě jen menšinová rada s podporou některého z dalších subjektů. „S řadou opozičních stran je pro nás koaliční spolupráce nemožná,“ uvádí Lepš a dodává, že spolupráce nebude možná ani s Hnutím pro Prahu 11. „Jeho členové se na říjnovém zastupitelstvu chovali jako opoziční strana a nehlasovali téměř pro žádné materiály, ač v radě sedí jejich vlastní starosta,“ říká radní.

Pokud se však odvolání zbytku rady podaří odhlasovat a zároveň se zaseknou koaliční vyjednávání, hrozí městské části bezvládí. Na obecní úrovni je možné vyhlásit předčasné volby jen v případě, kdy klesne počet členů zastupitelstva pod polovinu nebo není alespoň jednou za půl roku svoláno jednání zastupitelstva.

Podle politologa Petra Jüptnera fungování městské části bez rady a starosty fakticky omezeno není. „Může ale dojít k nějakému zbrzdění rozvoje nebo dlouhodobé strategie. Je s tím spojena nejistota a zastupitel pověřený výkonem funkce starosty může mít strach dělat nějaká politická rozhodnutí,“ říká.