Jana Pařízková

Jana Pařízková | foto: iDNES.cz

Radní se musela stáhnout, pracovala pro ABL. O sledování politiků neví

  • 3
Radní Prahy 1 Jana Pařízková sama navrhla čtrnáctidenní omezení svých pravomocí. Pracovala totiž pro firmu ABL. Odmítá ale, že by o sledování politiků věděla. V radě sedí ještě jeden člen VV, který už ze strany vystoupil. Další zastupitel z VV se od dění ve straně distancoval.

Krize Věcí veřejných zasáhla i do vedení první městské části. Ze strany už o víkendu vystoupil radní Prahy 1 Jan Krejčí. Pozastavenou funkci ve vedení radnice má nejméně na dva týdny Jana Pařízková. A nakonec zastupitel Jan Stránský, který kandidoval za Věci veřejné jako nezávislý, se v dopise starostovi od strany distancoval.

Jedním z podnětů, proč se vedení Prahy 1 začalo zabýval minulostí Jany Pařízkové, byla výzva opoziční ODS přímo starostovi Oldřichu Lomeckému. Bývalý starosta Filip Dvořák v něm svého nástupce přímo vyzval, aby Věci veřejné vyloučil z koalice. To Lomecký takto "narychlo" udělat nechce.

"Nemohu si nechat diktovat, co mám dělat. Slečna Pařízková přiznala, že pracovala pro firmu ABL, rozhodně ale odmítla, že by věděla o sledování politiků. V následujících dnech budeme její tvrzení prověřovat," řekl Lomecký.

Další zástupci Věcí veřejných jsou v zastupitelstvu

Omezení pravomocí Pařízkové, které sama navrhla, však vzniklo po vzájemné dohodě se zástupci sociální demokracie i TOP 09.

"Chápu, že jsou naši koaliční partneři postaveni do nepříjemné situace. Jako vstřícný krok proto nabízím, že se po dobu čtrnácti dnů nebudu účastnit výkonného rozhodování v radě," uvedla ve svém prohlášení Pařízková, která má v radě Prahy 1 na starosti sociální záležitosti a protidrogovou problematiku.

Kromě Jany Pařízkové a Jana Krejčího mají v Praze 1 v zastupitelstvu další dvě členky Věcí veřejných, Karolínu Peake a Kateřinu Klasnovou. Ty však nemají funkce v radě a jejich fungování v městské části není prakticky ohrožené.