Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Nejsou doktoři. Nemocnice v Rakovníku tak uzavřela dětské oddělení

  • 4
Rakovnická nemocnice v pondělí nečekaně uzavřela dětské lůžkové oddělení a porodnici. Může za to nedostatek lékařů. Dětská pohotovost zde bude zajištěna do čtvrtka 6. listopadu. V akutních případech nemocnice odkazuje rodičky na kladenskou nemocnici.

V královském městě teď mají nastávající maminky a rodiče nemocných dětí, které potřebují delší péči mimo domov, velký problém. Důvodem je nedostatek lékařů.

Poslední kapkou byl odchod primáře tamní pediatrie Jiřího Havránka, který byl podezříván z trýznění dětí v klatovské nemocnici. I když obvinění odmítal, dohodl se s vedením nemocnice na odchodu k letošnímu 25. září.

„S nedostatkem lékařů na dětském oddělení se nemocnice potýká delší dobu. Odchodem primáře Havránka vypadl nejen vedoucí pracovník, ale také lékař, který často sloužil nonstop. Oddělení tak momentálně nemůže nadále normálně fungovat a zajišťovat kvalitní péči,“ vysvětluje situaci mluvčí Masarykovy nemocnice v Rakovníku Petra Škeříková.

Na oddělení zůstávají dva lékaři, přičemž ideální stav je sedm. „Aby byla pediatrie plně provozuschopná, potřebujeme přijmout tři až pět lidí,“ dodává mluvčí.

Případ Havránek

Na práci Jiřího Havránka si v jeho předchozím pracovišti stěžovalo několik rodičů.

„Doktor synovi sedm hodin řezal do tepen a snažil se zavést mu nitrožilní kanylu. Nakonec mu prořízl tepnu pod krkem, která ho zavzdušnila. Otekl mu krk, začalo haprovat srdce, on se začal dusit,“ popisovala matka jednoho z pacientů.

Policie oznámení prověřovala, ale případ odložila. Havránek obvinění odmítal. Podle znalců nemohl rozpoznávat škodlivost svého jednání kvůli své duševní nemoci - trpí bipolární poruchou. Před vedením rakovnické nemocnice svoji diagnózu zatajil.

Uzavření dětského lůžkového a porodního oddělení je údajně pouze dočasné. „Je to až k neuvěření, ale atestovaní pediatři nejsou k sehnání, a to ani v Praze. Selhaly i pokusy najít odborníka třeba na Slovensku. Jakmile je seženeme, znovu otevřeme,“ ujišťuje Škeříková.

V Rakovníku tak nyní poskytnou malým pacientům pouze akutní péči. Nadále bude fungovat pediatrická ambulance. „Její provoz ale bude omezený na dopolední hodiny,“ upřesňuje Škeříková s tím, že náročnější případy budou posílány do nemocnic v Kladně, Hořovicích a Slaném.

Do zmíněných tří měst mohou vyrazit také nastávající maminky. V Rakovníku ročně provedli zhruba 400 porodů.

„Domluvili jsme se, že se o rodičky a novorozence z Rakovnicka postaráme,“ potvrzuje vedení kladenské krajské nemocnice i mluvčí soukromé nemocnice Hořovice Konstantinos Tsivos. Rakovničtí lékaři doporučují ženám v závěrečné fázi těhotenství, aby využívaly zejména kladenskou nemocnici. „Je to z Rakovníka nejblíž a jsou tam zároveň dostatečné kapacity lůžkové i personální,“ upozorňuje Škeříková.

Kardiologie se neobnoví

Konec porodního a dětského lůžkového oddělení přišel náhle. Masarykova nemocnice ho stroze oznámila koncem minulého týdne na svých webových stránkách. Oddělení už bylo v té době bez pacientů. „Žádné dítě jsme nemuseli převážet do jiného zařízení, protože nebyla potřebná jejich dlouhodobější hospitalizace,“ říká Škeříková.

V Rakovníku si už podobné potíže prožili rodiče dětí, které mají problémy se srdcem. Nemocnice zrušila na konci loňského roku dětskou kardiologickou ambulanci.

V tomto případě však vedení nemocnice na rozdíl od dětského lůžkového a porodního oddělení neavizovalo obnovení ambulance.

Rakovnická nemocnice zajišťuje péči pro oblast, kterou obývá zhruba 60 tisíc lidí, v letní sezoně k tomu přibude několik desítek tisíc rekreantů.

V roce 2003 jako státní nemocnice nejprve přešla pod krajský úřad, který ji v červnu 2007 prodal plzeňské společnosti PRIVAMED Healthia za 61 milionů korun. Při koupi se firma zavázala investovat 30 milionů v následujících pěti letech, zrekonstruovala třeba operační sály.